Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Mobil

ÖTV Zammı Sonrası Telefon Fiyatları Nasıl Şekillenecek?

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile akıllı telefonlardan alınan ÖTV oranı yüzde 50 seviyesine kadar çıktı. Yeni düzenleme ile beraber bizleri neler bekliyor? Sizler için tüm merak edilenleri cevaplıyoruz.

Daha önceden tüm akıllı telefonlarda yüzde 25 oranında Özel Tüketim Vergisi alınıyordu. Fakat, en son yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile beraber, akıllı telefonda ÖTV oranı 2 kat arttı. Böylelikle fiyatı 640-1.500 TL arasında olan telefonlarda yüzde 40,fiyatı 1.500 TL‘yi aşan telefonlardan ise yüzde 50 oranında ÖTV alınacak. Peki, ÖTV zammı sonrası telefon fiyatları nasıl olacak?

ÖTV Zammı Sonrası Telefon Fiyatları

Basit bir hesaplama yapmak gerekirse, daha önceden vergisiz fiyatı 1000 TL olan bir telefonun fiyatı tüm vergiler dahil olduğunda (TRT Bandrolü+ KDV+ ÖTV) 1.662 TL’ye kadar çıkıyordu. Kısacası, kullanıcılar 1.000 TL‘lik bir telefon için 622 TL vergi ödüyorlardı.

Yeni düzenleme sonrasında 1.000 TL‘lik değere sahip olan bir telefon için kullanıcılar yaklaşık olarak yüzde 40 oranında bir Özel Tüketim Vergisi ödeyecek. Bu kısımda yüzde 40‘lık ÖTV oranını dahil ettiğimizde ise değeri 1.000 TL olan bir telefon için kullanıcıların 812,20 TL gibi bir vergi ödemesi gerektiğini görüyoruz.

Tüm bunları bir kenara bırakıp, günümüzün popüler telefonlarından biri olan iPhone XS ile konumuza devam edelim. Yeni düzenlemeden önce 64 GB‘lık iPhone XS modeli için vergiler dahil 9.899 TL gibi bir ücret isteniyordu.

Ancak, yeni vergi düzenlemesinden sonra iPhone XS almak isteyen kullanıcılar yüzde 50 oranında ÖTV ödemesi gerekecek. Yani, daha önceden 9899 TL‘ye satın alınabilen iPhone XS, düzenleme sonrasında 11424 TL seviyesinden satılacak.

Samsung cephesine geldiğimizde ise, Galaxy S10 Plus‘ın güncel fiyatının 7499 TL olduğunu görüyoruz. Ancak, yeni düzenleme sonrasında bu fiyatın 8998 TL’ye kadar çıkacağını belirtmekte yarar var.

Günümüzün popüler telefonlarından bahsetmişken, geçtiğimiz günlerde satışa sunulanHuawei P30 Pro modelin yüzde 50 ÖTV’li fiyatına da değinelim.

6.999 TL‘den satışa sunulan Huawei P30 Pro‘un fiyatı yapılan zam sonrasında 1.399 TL artarak, 8.398 TL seviyesine kadar çıkacak.

Tabi, bu zamların sadece üst segment telefonlar için geçerli olmayacağını da özellikle belirtelim. Anlayacağınız üzere, tüm akıllı telefonların fiyatı belli oranda bir artış gösterecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kaynak

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement