Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Parçalanacak bir asteroit, Dünya için tehlikeli olabilir

“Astereoidin potansiyel patlaması Dünya’daki yaşam için tehlikeli olabilir. Ortaya çıkan asteroitler önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’yı vurabilir”

Gökbilimciler, 2017’de Japonya üzerinde bir ateş topu izlediler. Sonrasında yakınlarında büyük bir asteroide ulaştılar.

29 Nisan 2017‘de, Japonya’nın Kyoto kentinde son derece parlak ve yavaş bir ateş topunu gökyüzünü aydınlattığında saat 01:00 civarındaydı. Daha sonra, Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden (NAOJ), Kyoto Sangyo Üniversitesi’nden (KSU) ve Nippon Meteor Derneği’nden bir araştırmacı ekibi, o akşam çifte (veya ikili) yörüngeye benzer bir tarzda yanan toz parçacığını buldu. Bu asteroide 2003 YT1 adı verildi.

NAOJ ve KSU’nun misafir bilim insanı Toshihiro Kasuga çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ateş topunun gerçek kimliğini ortaya çıkardık” diyerek şöyle devam etti: “2017 ateş topu ve ana asteroit bize göktaşlarına perde arkasından bakabileceğimiz bir görünüm verdi.”

Ekibin araştırması pazartesi günü The Astronomical Journal‘da yayınlandı.

Ekip, geçmişte bir noktada, 2003 YT1’in YORP etkisi adı verilen bir şeyden dolayı baskı altında kalarak çatladığına inanıyor. Bu da onun, aslında dönerken garip bir şekilde bükülmesine neden oldu. Asteroit, hatta küçük bir kırılma, atmosfere giden ve ateş topları gibi yanan tozu serbest bırakabilir.

Toz parçacıklarının çoğu atmosferimizde zararsız bir şekilde yanar. Ancak 2003 YT1 tamamen daha küçük asteroitlere ayrılırsa, sonunda bir tehdit oluşturabilir. Çift asteroit biraz canavardır. Daha büyük kaya ise yaklaşık 2 mil (2,2 mil) büyüklüğünde ve 210 metre (690 fit) bir yörüngeyle çevrilmiştir.

Atmosfere toz sızdıran ikili asteroit, tamamen çatlarsa sorun yaşayabiliriz. Dünyadaki yaşam için tehlikeli olabilecek asteroit için Toshihiro Kasuga, “Kayanın potansiyel patlaması Dünya’daki yaşam için tehlikeli olabilir. Ortaya çıkan asteroitler önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’yı vurabilir” ifadelerinde bulundu. Aynı zamanda parçalanacak bir asteroidin önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’ya yağma ihtimalinin %6 olduğu varsayımlardan biri.

Muhtemelen yakında endişelenecek bir şey yok. Ancak 2003 YT1 uzaydaki durumun her zaman değiştiğini ve gökyüzünün yakından izlenmesine değer olduğunu hatırlatıyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement