Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Parçalanacak bir asteroit, Dünya için tehlikeli olabilir

“Astereoidin potansiyel patlaması Dünya’daki yaşam için tehlikeli olabilir. Ortaya çıkan asteroitler önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’yı vurabilir”

Gökbilimciler, 2017’de Japonya üzerinde bir ateş topu izlediler. Sonrasında yakınlarında büyük bir asteroide ulaştılar.

29 Nisan 2017‘de, Japonya’nın Kyoto kentinde son derece parlak ve yavaş bir ateş topunu gökyüzünü aydınlattığında saat 01:00 civarındaydı. Daha sonra, Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden (NAOJ), Kyoto Sangyo Üniversitesi’nden (KSU) ve Nippon Meteor Derneği’nden bir araştırmacı ekibi, o akşam çifte (veya ikili) yörüngeye benzer bir tarzda yanan toz parçacığını buldu. Bu asteroide 2003 YT1 adı verildi.

NAOJ ve KSU’nun misafir bilim insanı Toshihiro Kasuga çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ateş topunun gerçek kimliğini ortaya çıkardık” diyerek şöyle devam etti: “2017 ateş topu ve ana asteroit bize göktaşlarına perde arkasından bakabileceğimiz bir görünüm verdi.”

Ekibin araştırması pazartesi günü The Astronomical Journal‘da yayınlandı.

Ekip, geçmişte bir noktada, 2003 YT1’in YORP etkisi adı verilen bir şeyden dolayı baskı altında kalarak çatladığına inanıyor. Bu da onun, aslında dönerken garip bir şekilde bükülmesine neden oldu. Asteroit, hatta küçük bir kırılma, atmosfere giden ve ateş topları gibi yanan tozu serbest bırakabilir.

Toz parçacıklarının çoğu atmosferimizde zararsız bir şekilde yanar. Ancak 2003 YT1 tamamen daha küçük asteroitlere ayrılırsa, sonunda bir tehdit oluşturabilir. Çift asteroit biraz canavardır. Daha büyük kaya ise yaklaşık 2 mil (2,2 mil) büyüklüğünde ve 210 metre (690 fit) bir yörüngeyle çevrilmiştir.

Atmosfere toz sızdıran ikili asteroit, tamamen çatlarsa sorun yaşayabiliriz. Dünyadaki yaşam için tehlikeli olabilecek asteroit için Toshihiro Kasuga, “Kayanın potansiyel patlaması Dünya’daki yaşam için tehlikeli olabilir. Ortaya çıkan asteroitler önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’yı vurabilir” ifadelerinde bulundu. Aynı zamanda parçalanacak bir asteroidin önümüzdeki 10 milyon yıl içinde Dünya’ya yağma ihtimalinin %6 olduğu varsayımlardan biri.

Muhtemelen yakında endişelenecek bir şey yok. Ancak 2003 YT1 uzaydaki durumun her zaman değiştiğini ve gökyüzünün yakından izlenmesine değer olduğunu hatırlatıyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Bilim

  “Mystriosaurus kafatası, Jurassic timsahı soy ağacında doğru yerini aldı” Dinozorlar devrine ait olan bir crocodile (timsah) fosili 1770’lerde Almanya’nın Bavyera kasabasında keşfedilmişti. Uzun burunlu...

  Advertisement