Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Mobil

Pixel 4’teki yüz kilidi

“Pixel 4’teki yüz kilidi diğer Android telefonlara ilham verebilir”

Google’ın Pixel 4 telefonu, iki yıl önce, Apple’ın popüler hale getirdiği biyometrik bir kilit açma özelliği olan iPhone’un Face ID’sini sonunda yakaladı. Böylece, artık Android telefonlarda, yüz kilidini açmak için güvenli bir sürüm var.  

Android telefonlarda yüz kilidini açma özelliğinin var olması yıllarca sürdü. Ancak bu, çoğunlukla fotoğraflarla dalga geçecek kadar kolay olabilen bir kolaylığı sunuyordu. Buna karşın, Face ID’nin daha katı bir sürecinin olması, onun işlemler için yeterince güvenli olduğu anlamına geliyordu.

Burada önemli olan bir şey, Pixel 4’ün yüz kilidinin bu güvenli versiyonunu benimsemesi. Bu durum, Android dünyasının geri kalanında dalgalanmalara neden olabilir. Google, Android işletim sisteminin kilidinin bu güvenli sürümü sürümünün taslağını katlarsa, hepsi orta seviye ve birinci sınıf telefonların bu özelliği kullanacağını garanti eder, ancak tüm akıllı telefonların yaklaşık %90’ı platformda çalışır. 

Neden önemli?

Yüz tarama, parmak izi taramanın yanı sıra kimliğinizi doğrulamak için biyometrik olarak güvenli birkaç yöntemden biridir. Parmak izi okuyucusu yerine yüz kilidini kullanmak, ekrandaki boş alanı açabilir ve kilidini açmak için telefonun arkasında veya yanında durmanızı önleyebilir.

Teknoloji, özelliklerinizi tarayarak ve cihazınızın kilidini açmaya çalıştığınızda telefonunuzun yüzünüzle karşılaştırdığı kayıtlı bir görüntü oluşturarak çalışır. Daha az güvenli olan sürümler, fotoğraflarla, maskelerle veya diğer sahtekarlarla kandırmak için yeterince kolay olan kamerayla optik görüntüler oluşturur. 

Apple ve şimdi Google, yüzünüze on binlerce nokta yansıtmak için bir kızılötesi sensör kullanıyor. Bu, benzersiz özelliklerin uzunluğu, şekli, süresi ve genişliği hakkında çok daha fazla veri içeren bir 3D derinlik haritası oluşturur.

İPhone, telefonun kilidini açmak için ekranın alt kısmından yukarı kaydırmanızı isterken (kimliğinizi doğruladıktan sonra), Pixel 4, radar tarafından yönlendirilen bir hareket algılama özelliği koleksiyonu olan Motien Sense kullanır.

Neden şimdi?

Yüzünün kilidini açmak gerçekten güvenli olduğunda Android yarışmasının neden bu kadar geride kaldığı belli değil.

Belki de cihaz üreticilerinin bazıları, özelliği yeterince güvenli kılmak için teknolojiden veya yazılım ekiplerinden yoksundu ya da Google’ın yaptığı gibi, belki de kendi yüzlerini güvenli yüz açma dünyasına koymak istediler.

Her iki durumda da Google’ın Motion Sense hareketlerini yüz kilitleme mekanizmasıyla eşleştirerek, donanımda yenilik yapma fırsatı, markanın teknik kasını esnetmesi için yalnızca gecikmiş bir yöntem değildir. Google’ın kayda değer kaynakları ve erişimi nedeniyle, Android telefonlarda yüz kilidi açma planı biyometriyi geleceğe daha da itme potansiyeline sahiptir.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement