Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Plastik ölümcül olabilir

“Bir çalışmaya göre plastik, deniz kaplumbağaları için ölümcül olabilir. Çünkü yemek gibi kokuyor”

Plastik, deniz kaplumbağaları için inanılmaz derecede tehlikeli olabilir. Hatta tehlike o kadar büyük olabilir ki sonuçları deniz kaplumbağaları için ölümcül olabilir. Çünkü plastik yemek gibi kokuyor. Araştırmacılar, bunun neden plastikte bu kadar sık karşılaşıldığını açıklamaya yardımcı olmak için çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan araştırmaya göre, kaplumbağalar yemek için plastiğin kokusunu karıştırabilir.

Araştırmada, “Deniz kaplumbağasının biyolojik olarak kirlenmiş plastiklerden gelen kokulara, gıda koku vericilerine tepki verdikleri gibi tepki verdiğini gördük. Bu da kaplumbağaların plastik döküntülere sadece göründükleri gibi değil, aynı zamanda koktukları şekilde de çekilebileceğini düşündürmektedir.” şeklinde sonuçlar yer alıyor. Aynı zamanda Joseph Pfaller, bir açıklamada, “Bu ‘koku tuzağı‘, deniz kaplumbağalarının neden bu kadar sık plastik içine girip karıştığını açıklamaya yardımcı olabilir” ifadelerinde bulundu.

Plastik kalıntılar, deniz kaplumbağaları ve balinalar da dahil olmak üzere yaklaşık 700 deniz hayvanı türünü yutma ve dolaşma yoluyla tehdit etmektedir. Uzun zamandır deniz kaplumbağalarının plastikleri denizanası gibi avla karıştırdığına inanılıyor. Ancak kokunun onları çekmede nasıl bir rol oynayabileceği hakkında çok fazla şey bilinmiyordu.

plastik ölümcül mü?

Çalışma Current Biology dergisinde yayınlandı. Ortak yazarı, Stanford Üniversitesi’nin Hopkins Deniz İstasyonu’ndan Matt Savoca, deniz avcılarının yiyecek bulmak için iyi yerler bulmak için kullandıkları havadaki kokuların da deniz şartlarında veya biyolojik olarak kirlenmiş plastik döküntülerden salındığını gösterdi. Böylece araştırmacılar bunun deniz kaplumbağaları için ne anlama gelebileceğini araştırmaya başladı.

15 loggerhead kaplumbağayı yuvarladılar. Sonra deiyonize su, temiz plastik (kontrol olarak) ve kaplumbağanın yiyeceği ile biyolojik olarak kirlenmiş plastik dahil olmak üzere birkaç havadaki koku verici maddeyi deneysel bir alandaki bir borudan gönderdiler. Deniz kaplumbağaları biyolojik olarak kirlenmiş plastiğe ve gıdalarına benzer bir tepki gösterdi.

Pfaller, “Kaplumbağaların biyolojik olarak kirlenmiş plastikten gelen kokulara yiyecekleriyle aynı yoğunlukta yanıt vermesinden şaşırdık. Her ikisine de kontrol tedavilerinden daha fazla tepki vermesini bekledik. Ancak kaplumbağalar, beş ay boyunca esaret altında kokladıklarından ve yediklerinden yiyeceklerinin kokusunu biliyorlar. Gıdaya verdikleri yanıtların daha güçlü olmasını bekledim” dedi.

Ayrıca Pfaller, “Okyanustaki plastik sorun, denizanası veya kaplumbağa burnuna sıkışmış serseri saman gibi görünen plastik torbalardan daha karmaşık. Bunlar bulmacanın önemli ve rahatsız edici parçalarıdır. Ve tüm plastikler kaplumbağalar için tehlike oluşturmaktadır” ifadelerinde de bulundu.

Bununla beraber, gelecekteki çalışmaların, araştırmacıların plastiklerin kaplumbağaları çekmek için hangi kimyasalları yaydıklarını ve su kaynaklı kokuları nasıl oynayabileceğini anlamalarına yardımcı olabileceği üzerinde duruluyor.

Daha fazla...

Oyun

LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

Video

Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

Bilim

Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

Bilim

“Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

Advertisement