Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Robot bavul yardımcı olabilir

“Bavul tarzında geliştirilecek olan yeni bir robot, görme engelliler için seyahati biraz daha kolaylaştırabilir. Robot bavul, görme engelli gezginlere yardımcı olmak için yapay zekayı kullanacak”

Teknolojik gelişmelerle, insanın ihtiyaçlarının karşılanması yönünde önemli adımlar atılıyor. Bu adımlardan birisi, IBM Japonya ve ortaklarından gelmek üzere.

IBM Japonya ve ortakları, görme engellilere seyahat ettiklerinde yardımcı olacakları yeni bir robot geliştiriyorlar. Bu robot, bavul şeklinde olacak. Bavul ayrıca, kıyafetlerle dolu olmayıp insanların gezinmelerine yardımcı olacak sensörler ve AI teknolojisine sahip olacak.

Robot bavul aynı zamanda, görme engelli gezginlere yardımcı olmak için yapay zekayı kullanıyor. Yapay zekanın kullanımı ister şehirde ister dünyada olsun, insanların daha bağımsız seyahat etmelerine yardımcı olmak için önemli ölçüde yarar sağlayacak. Böylece, navigasyon robotu, görme engelliler için seyahati biraz daha kolaylaştırabilir.

IBM Japonya, Shimizu ve Mitsubishi dahil olmak üzere beş şirketten oluşan bir konsorsiyum, geçen yılın sonunda uzmanlıklarını vermek ve AI bavulunu geliştirmek için bir araya geldi. Haziran 2020‘de kamu pilotu kurmayı planlıyorlar.

Grup, bir sürümde AI bavulunun insanların konumlarına ve harita tarihlerine göre en uygun seyahat rotasını bulmalarına yardımcı olacağını söyledi. Navigasyon robotu ayrıca insanların engellerden kaçınmasına, yakındaki mağazalarda onları uyarmasına ve bir hatta katılma gibi gerekli eylemlere yardımcı olması için video ve diğer sensör bilgilerini kullanacaktır.

Grup, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde IBM üyesi Chieko Asakawa tarafından taşınan robotun kısaltması olan CaBot adlı bir navigasyon robotunda yürütülen araştırmalardan ilham aldı.

Araştırmacılar 10 görme engeli olan insanın CaBot’u değerlendirmesini sağladı. Ve yön geri bildirimi ileten saptaki yürüme hızı ve haptikler gibi özellikler hakkında geri bildirimde bulundu. Carnegie Mellon Robotik Enstitüsü’nden araştırmacılar bir raporda, “CaBot’un performansının, çoğu zaman onu bir rehber köpekle veya görüşlü bir rehberle navigasyonla karşılaştıran kullanıcıların beklentilerini aştığını gördük” ifadelerinde bulundu.

Bu gelişme ile ayrıca, görme engelli bireylerin serbestçe ve güvenli bir şekilde şehirde dolaşmasını mümkün kılmak istendiği de ifade edildi.

Daha fazla...

Oyun

LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

Video

Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

Bilim

Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

Bilim

“Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

Advertisement