Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Robot, kime benzeyecek

“Geomiq, yeni robotların yüzünü bulmak için çalışıyor. Başka bir insansı robot, acaba kime benzeyecek”

Teknolojide önemli bir yeri olan robotların, gün geçtikçe artış gösterdiği bilinen bir gerçek. Hatta robotlar, teknolojik ilerlemenin geleceği olarak görülüyor. Bunun yanında, ilerleme gerçekleşirken, yapılacak daha bir sürü şey var. Robotların gelişme göstermesi bunlardan biri.

İnsansı robotlar, robot teknolojisinde önemli bir yer almaya başladıktan sonra bunlar üzerindeki geliştirmeler de gün geçtikçe artmaya devam etti.

Bunlardan biri olarak kabul edilebilecek bir gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı.  Geomiq adında bir İngiliz mühendislik ve üretim firması, isimsiz bir firma ile geliştirdiği yeni bir “en son teknolojiye sahip insansı” robotun yüzü olmak isteyenlere çağrı yaptı.

Geomiq, projeyle ilgili bir blog yazısında, “Şirket, robot üretime girdikten sonra robotun gerçek yüzü olacak ola ‘nazik ve arkadaşça’ bir yüz arıyor. Bu, seçilen kişinin yüzünün dünya çapında robotların potansiyel olarak binlerce versiyonunda çoğaltılmasını gerektirecek” ifadesinde bulundu.

Geomiq aynı zamanda, robot hattının beş yıldır çalışmalarda bulunduğunu ve yaşlılar için bir arkadaş olacağını söyledi. Ayrıca, şirketin özel olarak finanse edildiği ve robotların amacının yaşlı insanlar için ‘sanal bir arkadaş’ gibi davranacağı ve gelecek yıl üretime geçileceği de söylendi.

Blog yayınında, yaş veya cinsiyet parametreleri paylaşılmıyor. Yalnızca yüzlerini e-postayla göndermek için yüzlerini lisanslamak isteyen kişiler için 100.000 £ ücret talep etti. Projenin tüm detayları henüz bildirilmiyor ancak, bir sonraki aşamaya geçen adaylar görünüşte projenin tüm detaylarını alacaklar. Başarısız olan adaylar ile iletişim kurulmayacağı da blog yayınında belirtiliyor.

Acaba, onlar kime benzeyecek.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement