Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Robot, kime benzeyecek

“Geomiq, yeni robotların yüzünü bulmak için çalışıyor. Başka bir insansı robot, acaba kime benzeyecek”

Teknolojide önemli bir yeri olan robotların, gün geçtikçe artış gösterdiği bilinen bir gerçek. Hatta robotlar, teknolojik ilerlemenin geleceği olarak görülüyor. Bunun yanında, ilerleme gerçekleşirken, yapılacak daha bir sürü şey var. Robotların gelişme göstermesi bunlardan biri.

İnsansı robotlar, robot teknolojisinde önemli bir yer almaya başladıktan sonra bunlar üzerindeki geliştirmeler de gün geçtikçe artmaya devam etti.

Bunlardan biri olarak kabul edilebilecek bir gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı.  Geomiq adında bir İngiliz mühendislik ve üretim firması, isimsiz bir firma ile geliştirdiği yeni bir “en son teknolojiye sahip insansı” robotun yüzü olmak isteyenlere çağrı yaptı.

Geomiq, projeyle ilgili bir blog yazısında, “Şirket, robot üretime girdikten sonra robotun gerçek yüzü olacak ola ‘nazik ve arkadaşça’ bir yüz arıyor. Bu, seçilen kişinin yüzünün dünya çapında robotların potansiyel olarak binlerce versiyonunda çoğaltılmasını gerektirecek” ifadesinde bulundu.

Geomiq aynı zamanda, robot hattının beş yıldır çalışmalarda bulunduğunu ve yaşlılar için bir arkadaş olacağını söyledi. Ayrıca, şirketin özel olarak finanse edildiği ve robotların amacının yaşlı insanlar için ‘sanal bir arkadaş’ gibi davranacağı ve gelecek yıl üretime geçileceği de söylendi.

Blog yayınında, yaş veya cinsiyet parametreleri paylaşılmıyor. Yalnızca yüzlerini e-postayla göndermek için yüzlerini lisanslamak isteyen kişiler için 100.000 £ ücret talep etti. Projenin tüm detayları henüz bildirilmiyor ancak, bir sonraki aşamaya geçen adaylar görünüşte projenin tüm detaylarını alacaklar. Başarısız olan adaylar ile iletişim kurulmayacağı da blog yayınında belirtiliyor.

Acaba, onlar kime benzeyecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement