“Boston Dynamics’in Spot robotu olan Robotik köpek Cirque du Soleil’de olabilir”

Mobil robotları mekanik tasarımlarla, en yeni elektronik cihazlarla ve gelecek nesil yazılımlarla birleştirerek meydana getirmede dünya lideri olan Boston Dynamics, hızla büyüyen ve gelişen teknik mühendis ve bilim insanlarına sahip.

Gelişen ve artan kadrosu ile çalışmalarıyla Boston Dynamics, robotlarının işlevlerini artırmaya devam ediyor. Bunlardan birisi, dünyanın en dinamik insansı robotu olma özelliğine sahip olan Atlas. Tüm vücut hareketliliğinin sınırlarını zorlamak için tasarlanmış olan Atlas, geçtiğimiz günlerde jimnastik becerilerini gösteren bir videoyla gündeme geldi.

Elbette, Boston Dynamics’in yaptığı tek robot Atlas değil. Boston Dynamics, merdivenleri tırmanan ve engebeli bir arazide zorlu koşullardan geçebilen, fakat iç mekânlarda kullanılabilecek kadar küçük olan çevik bir robota daha sahip. Spot adı verilen robot, sağlam ve özelleştirilebilir olarak üretildi.

Boston Dynamics’in Spot robotu, geçtiğimiz yıl boyunca etkileyici özellikleriyle dikkatleri üzerine çekti. Bu yıl halka satışa sunulan Spot robot köpeği, şantiyeleri izlemek, gaz, petrol ve elektrik tesislerinde uzaktan denetim sağlamak ve kamu görevlerine yardımcı olmak anlamlarına gelen kolaylıkları sunuyor.

Özgeçmişinde etkileyici başarılar olan Spot robot, bundan sonra yeteneklerini başka alanlarda da gösterebilir. Dört bacaklı küçük robotu, yakında sirklerde yeteneklerini gösterirken görebiliriz. Ama yalnızca sirklerde değil. En gösterişli canlı şovlara imzasını atan, Kanada merkezli bir sanat topluluğu olan Cirque du Soleil, Spot’u performanslarının bir parçası yapmaktan bahsettiklerini doğruladı.

Bir kamyonu çekebilecek 10 adet SpotMini robotu videosunun ardından, robotik köpeği büyük çadırların altında da görmemiz mümkün olabilir böylece.

0 Paylaşımlar