Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Samanyolu “Çarpık!” ve “Bükülmüş!”

Samanyolunun yeni görüntüsü, onun bükülmüş ve çarpık olduğunu gösteriyor

Akademik metinler ve popüler bilim kitaplarında galaksideki en parlak yıldızların düz bir düzlem üzerinde yer aldığını gösterir. Ancak yeni yapılan araştırmalara göre durum hiç de öyle değildir.

Galaksideki en parlak yıldızların analiziyle beraber yeni araştırma, galaksimiz Samanyolu’nun ‘çarpık ve bükülmüş’ olduğunu ve sanıldığı gibi düz olmadığını göstermekte.

Varşova Üniversitesi’nden gökbilimciler, yakınlardaki galaksilerle eski etkileşimleri sebebiyle biçimsiz olarak gerçekleşen bir bükülmenin olabileceğini düşünmekteler. Yeni elde edilen üç boyutlu harita Science dergisinde yayımlanmıştır.

Samanyolu’nun düz bir disk olduğuna dair resmi, yıldızlar üzerindeki gözlemlere dayanmakla beraber, Varşova Üniversitesi’nden Dr. Dorota Skowron’a göre bu izlenimler galaksimize ait gerçek şekli tam olarak yansıtmamaktadır.

Samanyolu “Çarpık!” ve “Bükülmüş!”
Samanyolu “Çarpık!” ve “Bükülmüş!”

Skowron, Samanyolu’nun tarihi ve içyapısının hala anlaşılmadığını ve bunun oldukça zor olduğunu ileri sürmüştür. Ona göre bunun sebebi, galaksinin dış bölgelerindeki yıldızlara olan mesafelerinin ölçülmesinin oldukça zor olmasıdır.

Dr. Skowron ve meslektaşları daha doğru bir görüntü elde etmek için, Samanyolu’ndaki en parlak yıldızların bazılarının mesafelerini ölçtüler. Sefeid değişken yıldızları olarak da isimlendirilen bu yıldızlar, oldukça parlak olan devasa genç yıldızlar olup parlaklıklarıyla galaksinin en uç noktasından bile gözlenebilirler.

Aynı zamanda bunlar, düzenli aralıklarla parlaklıklarıyla doğru orantılı olarak titreşirler. Bu sayede gökbilimciler, bunların mesafelerini büyük bir hassasiyetle hesaplamaları sağlanmış olur.

Şili’nin güneyinde yer alan Atacama Çölü’ndeki Las Campnas Gözlemevi’nde (LCO), Optik Yerçekimi Lensleme Deneyi (OGLE) ile yıldızların çoğu tanımlandı.

OGLE ekibinden Przemek Mroz elde ettikleri sonuçların şaşırtıcı olduğunu ifade etti: “Sonuçlarımız Samanyolu Gökadasının düz olmadığını gösteriyor. Galaktik merkezden çok uzakta bükülmüş ve eğilmiş. Eğilme, uydu galaksileri, galaksiler arası gaz veya karanlık madde (galaksilerde bulunan görünmeyen materyaller) ile ilgili küçük etkileşimler sonucu gerçekleşmiş olabilir.”

Polonya sonuçları, Şubat ayında Nature Astronomy dergisinde yer alan, Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden gökbilimcilerin Sefeid değişken yıldızlarının analizini destekliyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement