Samsung 539 milyon dolar tazminat ödeyecek

ABD’deki bir mahkeme Güney Koreli teknoloji devi Samsung’u Apple iPhone modellerini taklit etmekten 539 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Mahkemenin bu kararıyla dünyanın akıllı telefon sektöründe birbirleriyle yarış halinde olan bu iki firma arasında 7 yıldır devam eden anlaşmazlık son bulmuş oldu. Söz konusu anlaşmazlık 2011 yılında Apple’ın Samsung’u patenti kendisine ait telefon özelliklerini çalmakla suçlamasıyla başlamıştı.

Mahkeme 1 yıl sonra Samsung’un Apple’a 1 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti ancak bu defa da tazminatın miktarı üzerinden bir çekişme başlamış oldu. Mahkemenin son kararında ise 539 milyon dolarlık tazminatın 533 milyon doları, Apple’a ait 3 tasarım patentlerinin ihlali, kalan 6 milyon doları da yine patenti alınmış telefon işlevlerinin kopyalanması gerekçesiyle hükmedildi.

Apple tarafından, mahkemenin bu kararına duydukları memnuniyet açıklaması geldi. Şirket yaptığı açıklamada: “Bu başından beri paranın ötesinde bir davaydı, Apple’da çalışan çok sayıda insanın emeği ve yaratıcılığının korunması çok daha önemli bir durum.” dedi.

Buna rağmen Samsung ise mahkemenin bu kararının Apple için bir zafer olduğunu kabul etmiyor.

İtiraz gelebilir

Samsung’un sürecin başından beri savunduğu şey, ödenecek tazminatın, doğrudan doğruya söz konusu Samsung ürünlerinin, Apple patenti kapsamına giren özelliklerinden edilen karla ilişkilendirilmesi dolayısıyla sadece 28 milyon dolar olması gerektiğiydi.

Apple ise tazminat talebini tüm iPhone karı üzerinden hesaplamış ve başlangıçta 2,5 milyar dolar gibi bir bedel talep etmişti.

ABD merkezli analiz şirketlerine göre Samsung tarafından bir itiraz gelmesi söz konusu olabilir. Nitekim ABD piyasalarında patent davaları küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar her seviyeden firmanın sıkça karşılaşabileceği süreçlerden.

Bir cevap yazın