Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Satürn, yeni ‘uydu kralı’

“Satürn’ün yeni keşifle beraber, bilinen uydu sayısı 82 oldu. Böylece Satürn, uydu sayısı 79 olan Jüpiter’i geçti”

Gezegenler, uydu sayıları bakımından rekabet halinde olsaydı, rekabetin son kazananı şu an Satürn olurdu. Çünkü yapılan son keşifle, en çok uyduya sahip olan gezegenin Satürn olduğu belirlendi.

Geçtiğimiz yıl, araştırmacılar Jüpiter’in etrafında 12 yeni uydu keşfetmişti. Bu keşifle beraber, uydu sayısı 79 olan Jüpiter, en fazla uyduya sahip gezegen olmuştu. Ancak, yapılan yeni bir keşif, Jüpiter’in bu unvanını elinden aldı.

Carneige Bilim Enstitüsü’nden Scott S. Sheppard liderliğindeki bir ekip, Satürn yörüngesinde 20 adet yeni uydu bulmuştur. Böylece, Satürn’ün uydu sayısı 82’ye yükselmiştir.

Yeni keşif, Pazartesi günü Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezi tarafından açıklandı. Buna göre, uydu sayılarının liderliğinde, Satürn, Jüpiter’in yerini almış oldu.

Yeni uyduların keşfi, Hawaii’deki Mauna Kea’ın tepesindeki Subaru Teleskobu kullanılarak yapıldı. Scott Sheppard, bununla ilgili “Dünyanın en büyük teleskoplarından bazılarını kullanarak, şimdi dev gezegenlerin etrafındaki küçük uyduların envanterini tamamlıyoruz” diyor. Ayrıca “Güneş Sistemimizin gezegenlerinin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini belirlememize çok önemli bir rol oynuyorlar” diye ekliyor.

Yeni keşfedilen uyduların her birinin çapı, yaklaşık beş kilometre veya üç mil olarak belirtildi. Bunlardan 17 tanesi, gezegeni geriye dönük bir yörüngeye sokarak, gezegenin kendi ekseninde döndüğü yönün tersinde yörüngeye döndürür. Diğer 3 tanesi ise, ilerlemedeki yörüngede yani Satürn’ün döndüğü yönle aynı yöndedir.

İlerleme yapan uydulardan da ikisi gezegene yakın olup bunların Satürn’ün etrafında bir kez seyahat etmeleri yaklaşık iki yıl sürmekte. Daha uzak olan retrograd uydulardan her birinin ise, bir yörüngeyi tamamlamaları üç yıldan uzun sürüyor.

Sheppard, “Bu uyduların yörüngelerini incelemek, kökenlerini ve aynı zamanda oluşum sırasında Satürn’ü çevreleyen koşullar hakkında bilgileri ortaya çıkarabilir” diyor.

Satürn için de yarışma…

2018’de Jüpiter’in yörüngesinde dönen 12 yeni uydu keşfedildiğinde, Carnegie, bunlardan beşine isim vermek için bir yarışma düzenledi. Buna benzer bir yarışma, Satürn’ün uydularına uygun isimler bulmak için düzenlenecek. Konu ile ilgili, Sheppard, “Jüpiter uydu isimlendirme yarışmasına halkın katılımıyla çok heyecanlandım, bu yeni keşfedilen Satürn uydularını adlandırmak için bir tane daha yapmaya karar verdik. Bu sefer, uydulara İskandinav, Galya veya İnuit mitolojisindeki devlerin isimleri verilmeli” dedi.

Yapılacak yeni keşiflerle ortaya çıkacak yeni uydular, bakalım hangi gezegenin uydu sayısını artıracak. Böylece sonraki ‘uydu kralı’ hangi gezegen olacak…

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement