Şirketin Daha Fazla Sorumluluk Üstlenmesi Gerek!

Alphabet Başkanı Sergey Brin Cuma günü yaptığı açıklamada, teknoloji şirketlerinin dijital hizmetlerin kötüye kullanımı hakkında daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini söyledi. Brin mesajını, Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı olaran Larry Page yerine 2014 yılından bu yana ilk kez imzaladığı yıllık mektup yoluyla verdi.

Brin, mesajında Charles Dickens’ın “İki Şehrin Hikayesi” romanından alıntı yaptı. “Büyük bir ilham ve olasılık çağındayız. Ancak bur fırsat ve teknoloji, toplumlarımızla derin ve ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiğinde muazzam bir sorumluluğa ihtiyaç duyacağız demektir. En iyi zamanlar ve en kötüsü hakkında iki şehir.”

Alphabet’in birincil birimi Google, Silikon Vadisi‘nde reklam ve medyadaki düzenleyiciler, otoriteler ve eleştirmenler için en iyi hedef haline geldi. Online arama reklamcılığındaki hakimiyeti, kullanıcı gizliliğiyle ilgili politikaları ilgili küresel bir denetimden sürecinden geçti.

Brin açıklamasında bu konulara değinmedi ve şirketin yeni sorumlukları tanımak için atacağı herhangi bir eylemi de belirtmedi.Ancak Brin, yapay zekaya, kodlayan insan olmadan öğrenebilen bilgisayar sistemlerine odaklandı. “Yapay zeka, kendi kendini süren araçlara ve hastalıkları tanımlayabilen yazılımlara olanak tanır” ifadesini kullandı. Ayrıca Alphabet’in yapay zeka kullanımını yaygınlaştırdığını söyledi.

Ayrıca “Teknolojiyi dünyanın en büyük problemlerine karşı kullanabilme potansiyelimiz konusunda iyimser olmakla birlikte beraberinde derin bir sorumlulukla başa çıkmamız gereken bir noktada bulunuyoruz” dedi.

Alphabet ayrıca, 6 Haziran‘da yapılması öngörülen yıllık hissedar toplantısı ile ilgili de açıklama yapmayı ihmal etmedi. Şirket, hissedarların, cinsiyet eşitsizliği, çevresel etki politikaları, içerik denetleme konusunda daha fazla bilgi vermeyi isteyen yatırımcıların getirdiği yedi öneriyi reddetmelerini de önerdi.

 

 

 

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın