Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Ses kayıtlarınızın dinlenmesini durdurabilirsiniz

“Ses kayıtlarınızı silerek onları Apple, Google ve Amazon ile paylaşmayı bırakabilirsiniz”

Google Home, Siri ve Alexa kullanıcıları artık akıllı ev cihazlarıyla konuşurken, bu şirketlerin rızası olmadan kullanıcıların ses verilerini kaydettiği ve incelediği bir dizi açıklamanın ardından her zamankinden daha temkinli. O zamandan beri, Google, Apple ve Amazon ya insanların ses kayıtlarını incelemelerine ya kişilerin kaydolmalarına ya da seçmemeye izin vermeye başladı.

Ancak, gizliliğiniz hakkında hala endişe duyuyorsanız, sesli komutlarınızı dinleyen yabancılara karşı bunu durdurabilir ve cihazınızla yaptığınız tüm etkileşimleri tamamen silebilirsiniz. Bu seçenekler, Google Home, Amazon Echo ve HomePod cihazlar için kullanılabilir.

Amazon, Google ve Apple’ın komutlarınızı dinlemesini önleyin

Artık Amazon çalışanlarına kayıtlarınızı dinlemeyi bırakabilirsiniz. Alexa uygulamasında Ayarlar> Alexa Gizlilik> Alexa Verilerinizi Yönetin bölümüne gidin. Buradan, “Yeni Özellikler Geliştirmek için Amazon Hizmetlerini Geliştirmek İçin Ses Kayıtlarını Kullan” yazan geçiş anahtarını kapatın.

Google, ses kayıtlarının incelemesini askıya aldı. Ancak, yine de temkinliyseniz, myaccount.google.com> Web ve Uygulama Etkinliği’ne gidin. Ardından, Ses ve kayıtlarını ekle yazan kutunun işaretini kaldırın.

Ağustos ayında, Apple artık izniniz olmadan Siri kayıtlarını dinlemeyeceğini açıkladı. Şirket, verilerini yalnızca seçmeyi seçerseniz alabilir. Seçip fikrinizi değiştirirseniz, iPhone’unuza gidin, Ayarlar> Gizlilik> Analitik ve İyileştirmeler> Siri’yi ve Dikte Etme özelliğini kapatın.

Ses kayıtlarınızı silin

Bu yıl Amazon, Alexa’ya sorarak sesli transkriptlerinizi silmenizi sağlayacak iki yeni Alexa komutu açıkladı. “Alexa, bugün söylediklerimi sil” ya da “Alexa, söylediklerimi sil” deyin. Tüm geçmişinizi silmeyi tercih ederseniz, Alexa uygulamasını açın ve Ayarlar> Alexa Gizlilik> Ses Geçmişini Gözden Geçir> Tüm Geçmiş İçin Tüm Kayıtları Sil seçeneğine gidin.

Google’da sesli komut geçmişinizi silmek için myaccount.google.com> Veri ve Kişiselleştirme> Web ve Uygulama Etkinliği> Etkinliği Yönet> Git bölümüne gidin. Ekranın en üstündeki üç üst üste üç nokta menüsüne> Etkinliği sil seçeneğini seçin ve onaylamak için Sil düğmesine dokunun.

Apple iOS 13.2 güncellemesiyle gelen yeni bir özellik, tüm kayıtlarınızı silmenizi sağlar. Ayarlar> Siri ve Arama> Siri ve Dikte Geçmişi> öğelerini açın, Siri ve Dikte Geçmişini Sil seçeneğini belirleyin.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement