Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Şimdiye Kadar Gözlemlenen En Uzak Güneş Sistemi Nesnesi, “Farout”

Gök bilimciler tarafından güneş sistemimizde şimdiye kadar keşfedilen en uzak olan yeni bir nesneyi tespit ettiler. Gök bilimcilerin, “sıra dışı” veya “çok uzaklarda” anlamına gelen “Farout” adını taktıkları nesne pembe renktedir.

Uluslararası Astronomi Birliği’ne bağlı Küçük Gezegen Merkezi tarafından keşif gerçekleştirilmiş olup, resmi adıyla 2018 VG18 olan nesnenin, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından 120 kat daha uzakta olduğu saptanmıştır.

Carnegie Enstitüsü’nden Scott Sheppard, keşfedilen nesnenin çok uzakta ve çok yavaş hareket ediyor olmasından ötürü yörüngesini belirlemenin birkaç yıl alacağını ifade etti. Gök bilimciler, bu uzaklıktaki bir cismin Güneş etrafındaki bir tam dönüşünün bin yıldan fazla sürebileceğini belirtiyor.

2018 VG18

2018 VG18

“GÖRDÜĞÜMÜZ EN YAVAŞ HAREKET EDEN CİSİMDİ”

Cüce gezegeni tespit etmeye yardım eden Scott Sheppard, ilk önce uzaktaki cismin gökyüzünde ne kadar yavaş hareket ettiğini gördü ve kendi kendine mırıldanarak: “Çok uzak.” Dedi. Sheppard, “Şimdiye kadar gördüğümüz en yavaş hareket eden cisimdi” diyor.

Çapının yaklaşık 500-600 kilometre olduğu tahmin edilen nesnenin, cüce bir gezegen olarak nitelendirilebilecek kadar büyük olduğu ifade ediliyor. Pembe renkli olmasınınsa yüzeyinin buz kaplı olmasından kaynaklandığı söyleniyor. Aynı zamanda güneş sisteminin o bölgesi için ortak olan belirgin rengin kırmızımsı-pembe renk olduğu belirtiyor. Astrofizikçi Michele Bannister bu konuda şöyle diyor: “Pembemsi olmasaydı şaşırırdım.”

2018 VG18

2018 VG18

Yine konu hakkında Bannister genel olarak, nesnenin keşfinin ve yörüngesinin gelecekteki analizlerinin astronomların Güneş Sisteminin nasıl oluştuğu ve geliştiğinin daha iyi bir resmini elde etmesine yardımcı olacağına dikkat çekiyor.

Comments

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement