Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Skin-On ara yüzleri, ürpertiyor

“Skin-On, akıllı telefonunuz veya diğer cihazlarınız için yapay bir cilt arayüzünün prototipidir. Bu yapay ciltten oluşan telefon kapakları oldukça ürpertici”

Telefonlarda kullanılan, bildiğiniz koruyucu kapakları unutun. Artık, sıkışıp gıdıklanmaya cevap veren cilt benzeri telefon kılıfları var. Telefonda yapmak istenen bir şeyi, telefonu sıkıştırarak yapmayı mümkün kılan, yeni bir yüksek teknoloji ürünü mevcut. Bu telefon kılıfları, bu özel isteğin yerine getirilmesini mümkün kılıyor.

Fransa’daki Telecom Paris’teki Marc Teyssier ve meslektaşları, dokunuşa cevap veren etkileşimli cihazlar için yapay bir cilt tasarladı. Skin-On olarak isimlendirilen bu ara yüzler, yeteneklerini arttırmak için mevcut cihazlara eklenebilecek olan cilde benzer hassas yöntemlerdir.

Teyssier, cildi tasarlamanın nedeni olarak, “telefonumu sıkmak istedim” diyor. Kayma, uzama ve dönme gibi çeşitli hareketleri algılayabilen deri, aynı zamanda insanın duygusal iletişimini taklit eden farklı jestlere de cevap verir.

Aynı zamanda, derideki ani sert basınç öfke ile ilişkilidir ve hafifçe vurma, dikkat çekmek için bir yoldur; sürekli temas ve vuruş, rahatlık sağlamakla ilişkilendirilir.

Ara yüz, mobil cihazların yanı sıra, giyilebilir cihazlarda ve dokunmatik yüzeylerde kullanılabilir.

Teyssier, “İnsan derisi, etkileşim için en iyi ara yüzdür. İnteraktif cihazların kendi yapay cildine sahip olduğu bu yeni paradigmayı öneriyorum, böylece son kullanıcılar için yeni giriş hareketi biçimleri sağladım” dedi.

Ayrıca ara yüz telefonun kullanma şeklinizi birkaç düzene sokabilir. Cilde dokunarak mobil uygulamalarla etkileşime girilebileceği, telefonun arkasını sıkarak sesin açılabileceği, parmağın bir pist üzerinde joystick olarak kullanılabileceği ve mobilde daha iyi kavrama algılaması yapabileceği belirtildi.

Nasıl oldu?

Ekip iki prototip geliştirdi: biri insan derisine benzeyen sürüngen ve gerçekçi bir dokulu katmana sahip, diğeri daha düzgün bir yüzeye sahip.

Yapay deri, iki silikon tabakası arasına sıkıştırılmış gerilebilir bir bakır tel tabakasından oluşan üç tabakadan oluşur. Derideki basınç sistemin elektrik yükünü değiştirir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Aynı zamanda, Skin-On‘un, giriş hareketleri; görsel ve dokunsal, algılanması ve kinestetik olmak üzere dört katmanı vardır.

Şimdilik bir prototip olmaya devam eden ara yüz çalışması, ABD’de bu hafta, düzenlenen ACM Sempozyumu’nda Kullanıcı Ara yüzü Yazılım ve Teknolojisinde sunuluyor.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement