Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

“Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış

“NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı”

Evren, çok geniş olmakla beraber birçok şeyi barındırıyor. Dünya da böyle bir evrende, küçük bir yer kaplıyor.

Hatta Dünya için, “Şu ana kadar, yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Ama henüz yerleşemiyoruz. Beğensek de beğenmesek de Dünya şu an için yaşadığımız yegâne yer” şeklinde açıklamalar yapılmış.

Dünya ve evren, geçmişte de olduğu gibi araştırmaların ilgi odağında olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yıllar önce, NASA’nın Voyager 1 uzay aracı, 14 Şubat 1990 tarihinde, evimizin uzak bir resmini çekti. Bu resimle de gezegenimizde zihin değiştiren bir bakış açısıyla bize hediye verdi.

Voyager 1 Dünyamızın bu portresini çektiğinde, evinden yaklaşık 6,4 milyar kilometre uzakta ve tutulum düzleminin yaklaşık 32 derece üzerindeydi. Resmi Güneş’e çok yakın çekmenin bir sonucu olarak, saçılmış güneş ışınlarının ortasında yer alan Dünya, yalnızca küçük bir ışık noktası olarak görülüyor.

Bu görüntüye “Soluk Mavi Nokta” lakabı verildi. Lakap, gökbilimci Carl Sagan ve aynı adlı 1994 kitabından geldi. Sagan, “Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız, orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta burası; evimiz… O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler” diye yazdı.

Görüntünün 30. yıldönümü onuruna, NASA “Soluk Mavi Nokta” olarak bilinen resmi yeniden gözden geçirdi. NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Güncellenen görüntü, görüntüyü planlayanların niyetine saygı gösterirken modern görüntü işleme yazılımı ve teknikleri kullanıyor” ifadelerine yer verdi.

Bunca yılın ardından Voyager hala evreni araştırmaya devam ediyor. Voyager 2012 yılında yıldızlararası uzaya geçti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Daha fazla...

Bilim

“NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

Güvenlik

“Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

Güvenlik

“Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

Teknoloji

Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

Advertisement

Son Yorumlar

    Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

    Advertisement