Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

“Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış

“NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı”

Evren, çok geniş olmakla beraber birçok şeyi barındırıyor. Dünya da böyle bir evrende, küçük bir yer kaplıyor.

Hatta Dünya için, “Şu ana kadar, yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Ama henüz yerleşemiyoruz. Beğensek de beğenmesek de Dünya şu an için yaşadığımız yegâne yer” şeklinde açıklamalar yapılmış.

Dünya ve evren, geçmişte de olduğu gibi araştırmaların ilgi odağında olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yıllar önce, NASA’nın Voyager 1 uzay aracı, 14 Şubat 1990 tarihinde, evimizin uzak bir resmini çekti. Bu resimle de gezegenimizde zihin değiştiren bir bakış açısıyla bize hediye verdi.

Voyager 1 Dünyamızın bu portresini çektiğinde, evinden yaklaşık 6,4 milyar kilometre uzakta ve tutulum düzleminin yaklaşık 32 derece üzerindeydi. Resmi Güneş’e çok yakın çekmenin bir sonucu olarak, saçılmış güneş ışınlarının ortasında yer alan Dünya, yalnızca küçük bir ışık noktası olarak görülüyor.

Bu görüntüye “Soluk Mavi Nokta” lakabı verildi. Lakap, gökbilimci Carl Sagan ve aynı adlı 1994 kitabından geldi. Sagan, “Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız, orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta burası; evimiz… O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler” diye yazdı.

Görüntünün 30. yıldönümü onuruna, NASA “Soluk Mavi Nokta” olarak bilinen resmi yeniden gözden geçirdi. NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Güncellenen görüntü, görüntüyü planlayanların niyetine saygı gösterirken modern görüntü işleme yazılımı ve teknikleri kullanıyor” ifadelerine yer verdi.

Bunca yılın ardından Voyager hala evreni araştırmaya devam ediyor. Voyager 2012 yılında yıldızlararası uzaya geçti.

Daha fazla...

Video

Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

Bilim

Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

Oyun

LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

Bilim

“NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

Advertisement