SpaceX, 2018 Yılının Son Lansmanıyla “Rekor Yılı” Bitiriyor

SpaceX, 2018 Yılının Son Lansmanıyla Rekor Yılı Bitiriyor

ABD’li uzay teknolojileri firması SpaceX, kendi adına roketler yılı denecek bir yılı geride bıraktı. 2018’de gerçekleştirerek rekor kırdığı yirmi bir uzay görevine imza attı. 

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın, 2002’de kurduğu şirket, geçtiğimiz Şubat ayında Falcon Heavy adlı roketini ilk defa uçurmayı başardı ve Falcon 9 fırlatması yıl boyunca iyi geçti.

2015 yılında, SpaceX, Ulusal Güvenlik Alanı (NSA) sözleşmesini kazandı. Hava Kuvvetlerinin askeri uydu fırlatma görevleri ile ilgili misyonuna dâhil edilen SpaceX, askeri amaçlı GPS III (Küresel Konumlama Sistemi) uydusu taşıyan Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde uzaya gönderdi. Bu sistem, ABD Havacılık Kuvvetleri’nin ilk küresel konumlandırma sistemidir. GPS, ABD ordusuna aittir ve Hava Kuvvetleri tarafından işletilmektedir. Soğuk Savaş döneminde inşa edilmiş, 2000’li yılların ortasından beri ticari amaçlarla kullanılmıştır.

Falcon Heavy
Falcon Heavy

Ulusal güvenlik alanında SpaceX ’in uzaya fırlattığı ilk roketi Falcon 9, Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı. Roketin taşıdığı yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki uydu sistemi, ABD merkezli küresel havacılık ve savunma şirketi Lockheed Martin tarafından üretildi. Üretilen yeni GPS uyduları, var olan GPS sistemine kıyasla üç kat daha iyi doğruluk sağlayacak düzeyde. Şirketin söylediğine göre, yeni nesil GPS uyduları, konumlandırma, navigasyon ve zamanlama bilgileri sunmak için tasarlanıp üretilmiştir. Ayrıca fazlaca kullanıcının kullanımında olup dünya çapında da önemli görevleri desteklendiği belirtiliyor.

Daha önce dört kez ertelendi ama…

Falcon 9’un fırlatılma tarihi olumsuz hava şartları nedeniyle daha önce dört kez ertelenmişti. Ancak Pazar günü (23 Aralık) fırlatma gerçekleşti ve bu durum Falcon 9 projesinin, askeri havacılık uzay teknolojileri sektöründe uzun geçmişi olmayan SpaceX için önemli bir başarı olarak görülüyor.

Pazar lansmanı, SpaceX için afiş yılı olan 2018 yılının finali olup, aynı zamanda rekor sayıya da işaret etmektedir.

SpaceX, daha önce yaptığı gibi Pazar günkü lansmanını da sosyal medyada fotoğraf ve videolarla paylaştı.

2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın