Onlarca yıldır büyük itici roketler her uzay görevi için yalnızca bir kez kullanılıyordu. Elon Musk aynı roketi üç kez kullanmayı başardı.

SpaceX ‘in dün gerçekleştirdiği fırlatmada kullanılan Falcon 9 itici roketleri aynı zamanda bir ilki de gerçekleştirdi. İlk kez yörünge sınıfı bir itici roket üçüncü kez kullanılarak başarılı bir şekilde yeryüzüne indi. 

Dün California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden fırlatılan Falcon 9 roketi fırlatılışından yaklaşık 7 dakika sonra şirketin okyanusta hazır bekleyen gemisine inmeyi başardı. 

SpaceX'in Falcon 9 roketi
SpaceX’in Falcon 9 roketi

Aynı itici roket (son versiyon Falcon 9 roketi) 100 başarılı görev için tasarlanmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ve Ağustos aylarında kullanılan roket dünkü görevde de başarılı bir kalkış ve iniş gerçekleştirdi. 

Fırlatma maliyetleri uzay yarışı söz konusu olduğunda ciddi bir gider kalemini oluşturuyor. SpaceX, tekrar kullanılabilen Falcon 9 roketleri sayesinde bu maliyetleri kayda değer bir şekilde indirmeyi başarıyor. Müşterileri arasında NASA’dan diğer ülke havacılık ve uzay ajanslarına, ordudan telekomünikasyon şirketlerine geniş bir yelpazede kurumlar var. Özel sektör uzay yarışında SpaceX ‘in rekabet etmesini sağlayan en önemli faktör hiç şüphesiz bu maliyet avantajı. Bunu da tekrar kullanılabilen Falcon 9 roketlerine borçlular elbette. 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın