Birtakım gecikmelerin (SpaceX Hazır) ardından Elon Musk’un Mars roketinin prototip sürümü yakın zamanda harekete geçebilir.

Starhopper” olarak adlandırılan Elon Musk’un Starship prototipi, yaklaşan günlerde en kısa sürede en yüksek sıçramayı ortaya çıkaracak gibi.

SpaceX Hazır
SpaceX Hazır

Geçtiğimiz haftaki ikinci kısa uçuşuyla nihai Mars aracının tek motorlu versiyonunu test etmeyi planlayan SpaceX, lansmanı iptal etti. Daha sonra Musk, Tweetter’da paylaşım yaparak, Federal Havacılık İdaresi’nin biraz daha ‘tehlike analizi’ gerektirdiğini ve Starhopper’ın yakında uçmak için açık olması gerektiğini belirtti.

FAA (Federal Havacılık İdaresi), Pazartesi öğleden sonra başlayıp Çarşamba gecesine kadar süren Teksas Boca Chica’daki SpaceX test tesisinin çevresindeki alan için yeni bir hava sahasını kapattı. Ancak ajans Starhopper’a yeni yüksekliklere uçması için onay verecek bir güncellenmiş izni henüz yayınlamamıştır. Şu anda, verilen izin yer seviyesinden 25 metreden daha yüksek olmayan uçuşları kapsamaktadır.

Elon Musk
Elon Musk

Yeni bir iznin verilmesi halinde, Starhopper’ın ciddi manevralar yapabildiğini görebilme imkânını bulacağız.

Bu defa umut, Starhopper’ın yere dönüş yapmadan önce yaklaşık 650 fit  (198 metre) yüksekliğe ulaşacak olması yönünde.

Musk, söylediğine göre, bir sonraki atlamanın başarılı olması durumunda Eylül ayı ortasında umuduyla, bunları Starship için tasarımının ve vizyonunun güncellendiği halka açık bir sunumla takip edecek.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz birkaç yılın önceki sunumlarında Musk, Mars üzerinde bir koloni inşa etmeye yardımcı olmak için, daha önce BFR veya Big Falcon Roket olarak da bilinen yeni nesil ağır fırlatıcıyı kullanma planlarını da açıkladı.

Bonus

SpaceX özellikle son yıllardaki popülaritesini Falcon roketlerine borçlu desek yanılmış olmayız herhalde. SpaceX’in arkasındaki isim olan Elon Musk için Falcon roketlerinin yeri epey ayrı olsa gerek. Elektrikli otomobil trendinin yaratıcılarından olan Tesla Motor her ne kadar kendi sektöründe sıkıntılar yaşasa da büyük resme baktığımızda Elon Musk hala bir dahi…

2021 ve sonrası, Musk’ın hayallerine gittikçe yaklaştığımız yıllar olacak.

0 Paylaşımlar