Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

SpaceX, son hazırlıklarını yapıyor

“Gecikmelerden sonra SpaceX, insanları uzaya taşıyan ilk görevi için son hazırlıklarını yapıyor. Elon Musk, ilk Crew Dragon görevinin nasıl görünmesi gerektiğini gösteriyor”

Birtakım gecikmelerden sonra SpaceX, insanları uzaya taşıyan ilk görevi için son hazırlıklar yapıyor. Bu kapsamda Elon Musk, ilk Crew Dragon görevinin nasıl görünmesi gerektiğini gösteriyor.

Astronotları ABD topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) götüren iki yeni uzay aracından biri ve SpaceX rakibi olan Boeing, yeni Starliner uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermekte sorun yaşadı. Bunun üzerinden çok geçmeden Elon Musk, astronotların yaklaşık olarak on yılın ardından ilk kez ABD topraklarından yörüngeye nasıl yerleşeceğinin vizyonunu paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX CEO’su şirketin bir Falcon 9 roketinin üstüne fırlayan, ISS ile kenetlenen ve nihayetinde yumuşak, paraşüt destekli bir iniş için Dünya’ya geri dönen Crew Dragon gemisini gösteren animasyonlu bir görüntüyü tweetledi.

Elon Musk ise, SpaceX’in uzay mekiği programı sona erdikten dokuz yıl sonra ABD’den NASA için insanları uzay gemisine fırlatabileceğine işaret eden ‘Falcon 9 / Dragon 2020’nin ilk mürettebatlı uçuşunun simülasyonu’ adlı görev fragmanını etiketledi. Uzay ajansı 2011’den beri mürettebatı yörüngeye ve yörüngeden feribotla taşımak için Rus Soyuz gemisine güveniyor.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), ticari mürettebat programının bir parçası olarak yörüngeye erişmek için yeni uzay aracı geliştirmek için Boeing ve SpaceX’i seçti. Ancak hem Dragon hem de Starliner aksilikler ile karşılaştı.

SpaceX, Crew Dragon kapsüllerinden birinin yılın başlarında yerde yapılan bir test sırasında patladığını gördü. O zamandan sonra yapılan aynı testi ise geçti. Aynı zamanda ISS ile mürettebatsız bir kenetlemeyi de yönetti.

Sonunda Crew Dragon, ilk kez gemide insanlarla fırlatmaya hazır görünüyor. Elon Musk, tüm sistemlerin 2020‘nin ortalarında çalışmaya hazır olabileceğini belirtti. Bu konu hakkında, “Crew Dragon fiziksel olarak hazır. Şubat ayında Cape’de olmalı. Ancak tüm güvenlik incelemelerini tamamlamak muhtemelen birkaç ay sürecek dedi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement