Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

SpaceX, son hazırlıklarını yapıyor

“Gecikmelerden sonra SpaceX, insanları uzaya taşıyan ilk görevi için son hazırlıklarını yapıyor. Elon Musk, ilk Crew Dragon görevinin nasıl görünmesi gerektiğini gösteriyor”

Birtakım gecikmelerden sonra SpaceX, insanları uzaya taşıyan ilk görevi için son hazırlıklar yapıyor. Bu kapsamda Elon Musk, ilk Crew Dragon görevinin nasıl görünmesi gerektiğini gösteriyor.

Astronotları ABD topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) götüren iki yeni uzay aracından biri ve SpaceX rakibi olan Boeing, yeni Starliner uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermekte sorun yaşadı. Bunun üzerinden çok geçmeden Elon Musk, astronotların yaklaşık olarak on yılın ardından ilk kez ABD topraklarından yörüngeye nasıl yerleşeceğinin vizyonunu paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX CEO’su şirketin bir Falcon 9 roketinin üstüne fırlayan, ISS ile kenetlenen ve nihayetinde yumuşak, paraşüt destekli bir iniş için Dünya’ya geri dönen Crew Dragon gemisini gösteren animasyonlu bir görüntüyü tweetledi.

Elon Musk ise, SpaceX’in uzay mekiği programı sona erdikten dokuz yıl sonra ABD’den NASA için insanları uzay gemisine fırlatabileceğine işaret eden ‘Falcon 9 / Dragon 2020’nin ilk mürettebatlı uçuşunun simülasyonu’ adlı görev fragmanını etiketledi. Uzay ajansı 2011’den beri mürettebatı yörüngeye ve yörüngeden feribotla taşımak için Rus Soyuz gemisine güveniyor.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), ticari mürettebat programının bir parçası olarak yörüngeye erişmek için yeni uzay aracı geliştirmek için Boeing ve SpaceX’i seçti. Ancak hem Dragon hem de Starliner aksilikler ile karşılaştı.

SpaceX, Crew Dragon kapsüllerinden birinin yılın başlarında yerde yapılan bir test sırasında patladığını gördü. O zamandan sonra yapılan aynı testi ise geçti. Aynı zamanda ISS ile mürettebatsız bir kenetlemeyi de yönetti.

Sonunda Crew Dragon, ilk kez gemide insanlarla fırlatmaya hazır görünüyor. Elon Musk, tüm sistemlerin 2020‘nin ortalarında çalışmaya hazır olabileceğini belirtti. Bu konu hakkında, “Crew Dragon fiziksel olarak hazır. Şubat ayında Cape’de olmalı. Ancak tüm güvenlik incelemelerini tamamlamak muhtemelen birkaç ay sürecek dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement