Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

SpaceX Starlink lansmanı

“SpaceX Starlink lansmanı sonucunda Falcon 9 güvenli bir şekilde indi. Böylece Elon Musk’un uzay uçuşu şirketi, küresel internet mega takımyıldızına eklemek için 60 uydu gönderiyor”

SpaceX Starlink lansmanı gerçekleşti. Buna göre Falcon 9 güvenli bir şekilde inişini yaptı. Elon Musk‘un uzay uçuşu şirketi, küresel internet mega takımyıldızına eklemek için 60 uydu gönderiyor.

SpaceX’in Falcon 9 güçlendiricisi, pazartesi günü motorlarının ateşlenmesiyle hareket etti. Yük bölmesine ise, düşük Dünya yörüngesinde oturmak ve tüm gezegende yüksek hızlı internet erişimi sağlamak için tasarlanmış 60 Starlink uydusu oturdu.

Bu, SpaceX için rutin bir lansman ve inişti. Lansman sırasında kullanılan Falcon 9 güçlendirici, Mayıs 2019’daki ilk Starlink düşüşü de dahil olmak üzere önceki üç SpaceX görevinde de uçtu. İniş ise lansmandan 8 dakika 23 saniye sonra gerçekleşti. Bu, onu bir güçlendiricinin 48. başarılı inişi yapar.

60 uydu, Dünya’nın yaklaşık 290 kilometre üzerinde konuşlandırıldı. Daha sonra 500 kilometrelik operasyonel yörüngesine doğru ilerledi.

Starlink uydular astronomi topluluğu arasında endişe meydana getirdi. Bilim insanları ve araştırmacılar küçük uzay aracından gelen parlamanın kozmosu gözlemleme yeteneklerine nasıl müdahale edebileceğini fark etti. Roketten indirildikten kısa bir süre sonra, bu problemle mücadele etmek için SpaceX, geminin parlaklığını denemek ve azaltmak için ‘karartma işlemi’ ile tek bir uydu ekledi.

SpaceX, lansmandan yaklaşık 45 dakika sonra, gemi ağacındaki devasa bir ağda, taşıma yükünü koruyan kubbe şeklindeki tabaka olan kaporta yarısını da yakalamayı planladı. Canlı akış sırasında SpaceX, kaplamanın yakalanmadığını doğruladı.

Özellikle, görev Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu ve 45. Uzay Kanadı için önemli bir kilometre taşını işaret etti. Bu ilk olarak ABD Uzay Kuvvetleri’nin bir parçası olarak gerçekleştirildi.

SpaceX’in bir sonraki Falcon 9 uçuşu NASA’nın Ticari Ekip Programı ve SpaceX’in astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) götürme istekleri için özel bir öneme sahip olacak.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement