Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

SpaceX, yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor

“SpaceX başarıyla yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor”

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink geniş bant hizmeti ile Dünya’yı örtmeye yakın 60 uyduyu başarıyla yörüngeye sunuyor.

SpaceX başarıyla yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan bir mega-takımyıldız haline gelebilecek en son partiyi taşıyan bir Falcon 9 roketi fırlattı. Fırlatmadan birkaç dakika sonra, roketin ilk aşaması Atlantik’teki bir uçağa başarıyla indi.

Görev olumsuz hava nedeniyle bu ay birçok kez ertelendi. Bu, tam bir Starlink uyduları dizisinin dördüncü lansmanını işaret ediyor. Bu grup son derece yansıtıcı olacak ve özellikle astronomi topluluğunda dehşete neden olan bir özellik olan, özellikle gündoğumu ve gün batımı çevresinde belirli noktalarda yerden görülebilir.

6 Ocak‘ta SpaceX daha az yansıtıcı olacak şekilde tasarlanmış deneysel bir ‘darksat’ başlattı. EO Elon Musk zaten dünyanın en büyük uydu takımyıldızı operatörü. Ancak yeni başlıyor.

Bu, SpaceX için rutin bir lansman ve inişti. Lansman sırasında kullanılan Falcon 9 güçlendirici, Mayıs 2019’daki ilk Starlink düşüşü de dahil olmak üzere önceki üç SpaceX görevinde de uçtu. İniş ise lansmandan 8 dakika 23 saniye sonra gerçekleşti. Bu, onu bir güçlendiricinin 48. başarılı inişi yapar.

Burada 60 uydu, Dünya’nın yaklaşık 290 kilometre üzerinde konuşlandırıldı. Daha sonra 500 kilometrelik operasyonel yörüngesine doğru ilerledi.

Starlink mega takımyıldızı, şirketin düzenleyici dosyalarına göre, sonunda toplam 42.000 uyduyu içerebilir. Bu lansmanla SpaceX, erken test kuşları da dahil olmak üzere uzaya toplam 242 uydu gönderdi.

Bu yıl daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu‘na astronot taşımaya başlayabilen Crew Dragon kapsülünün başarılı uçuş iptal testinin ardından Florida’daki SpaceX için yoğun bir ay oldu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement