Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

SpaceX, yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor

“SpaceX başarıyla yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor”

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink geniş bant hizmeti ile Dünya’yı örtmeye yakın 60 uyduyu başarıyla yörüngeye sunuyor.

SpaceX başarıyla yörüngeye 60 Starlink uydusu daha sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan bir mega-takımyıldız haline gelebilecek en son partiyi taşıyan bir Falcon 9 roketi fırlattı. Fırlatmadan birkaç dakika sonra, roketin ilk aşaması Atlantik’teki bir uçağa başarıyla indi.

Görev olumsuz hava nedeniyle bu ay birçok kez ertelendi. Bu, tam bir Starlink uyduları dizisinin dördüncü lansmanını işaret ediyor. Bu grup son derece yansıtıcı olacak ve özellikle astronomi topluluğunda dehşete neden olan bir özellik olan, özellikle gündoğumu ve gün batımı çevresinde belirli noktalarda yerden görülebilir.

6 Ocak‘ta SpaceX daha az yansıtıcı olacak şekilde tasarlanmış deneysel bir ‘darksat’ başlattı. EO Elon Musk zaten dünyanın en büyük uydu takımyıldızı operatörü. Ancak yeni başlıyor.

Bu, SpaceX için rutin bir lansman ve inişti. Lansman sırasında kullanılan Falcon 9 güçlendirici, Mayıs 2019’daki ilk Starlink düşüşü de dahil olmak üzere önceki üç SpaceX görevinde de uçtu. İniş ise lansmandan 8 dakika 23 saniye sonra gerçekleşti. Bu, onu bir güçlendiricinin 48. başarılı inişi yapar.

Burada 60 uydu, Dünya’nın yaklaşık 290 kilometre üzerinde konuşlandırıldı. Daha sonra 500 kilometrelik operasyonel yörüngesine doğru ilerledi.

Starlink mega takımyıldızı, şirketin düzenleyici dosyalarına göre, sonunda toplam 42.000 uyduyu içerebilir. Bu lansmanla SpaceX, erken test kuşları da dahil olmak üzere uzaya toplam 242 uydu gönderdi.

Bu yıl daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu‘na astronot taşımaya başlayabilen Crew Dragon kapsülünün başarılı uçuş iptal testinin ardından Florida’daki SpaceX için yoğun bir ay oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement