Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

SpaceX’in başarısız motor testi

SpaceX’in yeni yolcu uzay aracı olan Crew Dragon’un test versiyonu, geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan test sırasında anormalliklerle karşılaştı. Test, şirketin Florida’daki iniş sahasında yapılmıştır. Daha önce de testler yapılmış ve bu testler başarıyla sonuçlanmıştır. Ancak son olarak yapılan motor testinde başarı sağlanamamıştır.

Başarısızlığa neden olan ve sabah erken saatlerde meydana gelen kaza sonucunda, şirketin Florida sahilindeki tesisinden dumanlar çıktığı görülmüştür. SpaceX sözcüsünün ifade ettiğine göre, gerçekleşen olay kontrol altına derhal alınmış ve hiç kimsede yaralanma olmamıştır.

SpaceX’in Crew Dragon’u test etmesinin amacı, uzay ajansının Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek şekilde hazırlamak. Mart ayında da SpaceX, şirketin Falcon 9 roketinde ilk kez bir Crew Dragon kapsülünü başarıyla başlattı. Daha sonra ISS’ye deneme uçuşunda gönderdi. Bu sırada, kapsül bir haftadan daha az bir süreliğine uzay istasyonuna mürettebatsız olarak demirlendi. Sonrasında dört adet paraşüt serisi kullanılarak Atlantik Okyanusu’na başarılı bir şekilde indirildi. Gerçekleştirilen bu test uçuşuyla, Crew Dragon’un yapması gereken tüm önemli görevleri yapabildiği ve uçuşun insanları araca koymadan önce SpaceX’in geçmesi gerekli olan önemli bir engel olduğu görüldü.

Daha fazla test…

Mart ayından beri, SpaceX, Crew Dragon’un acil durum iptal sistemini test edecek bir sonraki büyük dönüm noktası için hazırlanmakta. Kapsül, fırlatma sırasında ateş edebilecek ve fırlatma sonrasında herhangi bir başarısızlık yaşanırsa bir rokettençıkarılabilecek sekiz küçük motorla donatılmış. Bu motorlara SuperDracos adı verildi. Bu sistemi, Haziran ayında bir uçuş esnasında, motorları kalkıştan birkaç dakika sonra SuperDracos üzerine ateşleyerek test etmek amacıyla planlayan SpaceX, Cumartesi günü de Mart ayında uçtuğu aynı Crew Dragon test aracını kullanmayı da planlıyordu. Yani SpaceX, kaza sırasında SuperDracos’u test ediyordu. Fakat başarısızlıkla neticelenen olayın, tam olarak sorumlusu olabilecek şeyler şirket tarafından netleştirilmedi.

Aynı zamanda şirket, NASA’nın yardımıyla soruna bakıldığını ifade ediyor. NASA ortaklarıyla, kendi ekiplerinin ortaklaşa araştırma gerçekleştirdiklerini söyleyen şirket,  “sistemlerimizin sıkı güvenlik standartlarına uymasını sağlamak ve uçuştan önce bu gibi anormallikleri tespit etmek, test etmemizin ana nedenleridir.” diye ekledi. NASA yöneticisi tarafından da ajansın konuyla ilgilendiği doğrulaması geldi.

Meydana gelen bu olay nedeniyle muhtemelen SpaceX’in ilerleyiş planı değişikliğe uğrayacak. Gerçekleşen olay öncesinde ise SpaceX ekipleri uçurmaya önceden hazırdı. Fakat şimdi, programa göre fazlasıyla değişiklik olabilir.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Advertisement