Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

SpaceX'ten sonra sırada Boeing var

“NASA’nın Ticari Ekip Programı kapsamında, SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebatsız bir uzay gemisini gönderdi. Şimdi, Boeing için sıra geldi”

NASA’nın Ticari Ekip Programı kapsamında, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebatsız bir uzay gemisini gönderdiği görüldü. Şimdi, Boeing’in sırası geldi.

SpaceX, Crew Dragon uzay aracını, mart ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiğinde, insan uzay uçuşunda yeni bir dönemin başlangıcını haber vermiş oldu.

Şimdi Boeing’in sırası. Yani ABD topraklarından yüzer alan laboratuarına kadar astronotlar için tasarlanmış bir uzay aracı gönderebildiğini gösterme sırası. Başarılı olunursa, görev, 2020’de düzenlenen mürettebatın başlatılmasının önünü açacak. Böylece Amerikan astronotlarını 2011’den bu yana ilk kez uzaya götürecek.

Boeing, 20 Aralık Cuma günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan bir United Launch Alliance Atlas V roketinin yardımıyla bir araya getirilmemiş CST-100 Starliner kapsülünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Starliner tarih yazmaya hazırlanırken eylemi izlemenin birçok yolu vardır. NASA TV’nin yapacağı canlı yayın bunlardan biri.

Bu, mekik çağının 2011’de sona ermesinden bu yana ilk kez ABD topraklarından ISS’ye astronotları başlatmak isteyen NASA’nın Ticari Ekip Programı için önemli bir an. Boeing’in Yörünge Uçuş Testi, mürettebatsız SpaceX Crew Dragon misyonunun eşdeğeri. Bunu başarıya ulaştıran SpaceX, şimdi şimdi gerçek astronotları uzaya fırlatmaya çalışıyor. Boeing‘in, Starliner’da insanları karşılamada bir sonraki adımı atmadan önce OFT’yi seçmesi gerekecektir.

Starliner programa uygun kalırsa, kapsül cumartesi sabahı ISS ile kenetlenir. Dünya’ya dönmeden önce 27 Aralık’a kadar istasyonda kalacak.

NASA OFT görev yöneticisi Trip Healey, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu test uçuşu bize Starliner’in uçuşun her aşaması boyunca gerçek ortamdaki performansı hakkında değerli bilgiler verecek. Aynı zamanda mürettebatı uzay istasyonuna taşıma ve güvenli bir şekilde eve getirme kabiliyetini gösterecek” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ticari Ekip Programı, yol boyunca birçok gecikmeye yol açtı. Ancak ancak SpaceX ve Boeing kapsüllerinin başarılı bir şekilde denenmesi, 2020 için insanlara meydan okuyacak.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement