Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

SpaceX'ten sonra sırada Boeing var

“NASA’nın Ticari Ekip Programı kapsamında, SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebatsız bir uzay gemisini gönderdi. Şimdi, Boeing için sıra geldi”

NASA’nın Ticari Ekip Programı kapsamında, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebatsız bir uzay gemisini gönderdiği görüldü. Şimdi, Boeing’in sırası geldi.

SpaceX, Crew Dragon uzay aracını, mart ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiğinde, insan uzay uçuşunda yeni bir dönemin başlangıcını haber vermiş oldu.

Şimdi Boeing’in sırası. Yani ABD topraklarından yüzer alan laboratuarına kadar astronotlar için tasarlanmış bir uzay aracı gönderebildiğini gösterme sırası. Başarılı olunursa, görev, 2020’de düzenlenen mürettebatın başlatılmasının önünü açacak. Böylece Amerikan astronotlarını 2011’den bu yana ilk kez uzaya götürecek.

Boeing, 20 Aralık Cuma günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan bir United Launch Alliance Atlas V roketinin yardımıyla bir araya getirilmemiş CST-100 Starliner kapsülünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Starliner tarih yazmaya hazırlanırken eylemi izlemenin birçok yolu vardır. NASA TV’nin yapacağı canlı yayın bunlardan biri.

Bu, mekik çağının 2011’de sona ermesinden bu yana ilk kez ABD topraklarından ISS’ye astronotları başlatmak isteyen NASA’nın Ticari Ekip Programı için önemli bir an. Boeing’in Yörünge Uçuş Testi, mürettebatsız SpaceX Crew Dragon misyonunun eşdeğeri. Bunu başarıya ulaştıran SpaceX, şimdi şimdi gerçek astronotları uzaya fırlatmaya çalışıyor. Boeing‘in, Starliner’da insanları karşılamada bir sonraki adımı atmadan önce OFT’yi seçmesi gerekecektir.

Starliner programa uygun kalırsa, kapsül cumartesi sabahı ISS ile kenetlenir. Dünya’ya dönmeden önce 27 Aralık’a kadar istasyonda kalacak.

NASA OFT görev yöneticisi Trip Healey, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu test uçuşu bize Starliner’in uçuşun her aşaması boyunca gerçek ortamdaki performansı hakkında değerli bilgiler verecek. Aynı zamanda mürettebatı uzay istasyonuna taşıma ve güvenli bir şekilde eve getirme kabiliyetini gösterecek” dedi.

Ticari Ekip Programı, yol boyunca birçok gecikmeye yol açtı. Ancak ancak SpaceX ve Boeing kapsüllerinin başarılı bir şekilde denenmesi, 2020 için insanlara meydan okuyacak.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement