“Starliner, astronotları yörüngeye taşımak için tasarlanan yeni uzay gemilerinden biri ve ilk defa göklere çıktı”

ABD topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonuna astronotları fırlatmak isteyen NASA, Boeing ve SpaceX mürettebat kapsülleri için bir dizi test yaparak çalışmalarını sürdürüyor.

Astronotları yörüngeye taşımak için tasarlanan yeni uzay gemilerinden biri de çalışmalar neticesinde ilk defa göklere çıktı.

Starliner, NASA’nın Ticari Ekip programının bir parçası olarak astronotları yörüngeye götürmek için tasarlanan SpaceX Crew Dragon ile birlikte iki yeni uzay aracından birisidir.

Boeing’in yeni CST-100 Starliner uzay aracı nihayetinde uçtu. Bu uçuş sadece birkaç dakika boyunca ve herhangi bir mürettebat olmadan devam etti.

Test…

Şirket pazartesi sabahı New Mexico’daki White Sands Missile Range’de pist iptali testi yaptı. Test, Starliner mürettebatı kapsülünü ve bir test standından fırlatılan ve yumuşak iniş işlemine başlamak için paraşütleri yerleştirmeden önce tutumunu ayarlamadan ve çöl tabanından bir mil yüksekliğe ulaştığını gösteren bir servis modülünü gördü.

Bu, fırlatılmadan önce gemideki astronotlar için herhangi bir risk varsa, gerçek bir mürettebat fırlatma sırasında tetiklenecek olan aynı işlemdir. Pazartesi günü test edilen iptal motorları, mürettebatı fırlatma rampasından arındırmak ve emniyete almak için ateşlenecekti.

Test, erken saatlerde başladı. Burada, Starliner kapsülünün dört durdurucu motorunu ateşlediğini ve gemiyi yaklaşık 5 saniye içinde yaklaşık 1.000 km / s hızla yaklaşık 650 mil / saat hızında başlattığı görüldü. Sadece birkaç dakika sonra ise, Starliner iticileri, paraşütlerini serbest bırakmak ve iniş için yavaşlamaya başlamak için yönünü ayarlamak üzere ateşlendi.

İnişten kısa bir süre önce servis modülü yere düştü ve Starliner’ın altındaki bir dizi hava yastığı yumuşak iniş için şişirildi. Servis modülünün çok yumuşak olmayan inişi tarafından atılan toz, Starliner iner inmez görüldü.

İniş başarılı görünüyor ve test bir dönüm noktası başarısı olarak nitelendiriliyor.

Yine Boeing, daha sonra da orbital bir uçuş testinin bir parçası olarak, ilk kez bir uluslararası Star Station’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeyi hedefliyor. Bu testin lansmanının, 17 Aralık’ta Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan yapılması planlanıyor.

0 Paylaşımlar