Sürpriz gök cismi “Gault”

“Gökbilimciler asteroid 6478 Gault’un mavi renge döndüğünü gözlemledi”

Asteroid 6478 Gault çok garip bir gök cismi. Bu tuhaf uzay kayası aynı zamanda bilim insanlarını sürprizleriyle şaşırtıyor. O sürprizlerinden birisi, asteroidin renk değiştirerek mavi rengine dönüyor olması.

Kırmızı rengini maviye dönüştüren Gault ayrıca kuyruklu yıldıza benzer bir toz izi bırakıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, bilim insanlarının gerçek zamanlı olarak renk değiştiren bir asteroit gözlemledikleri bilgisi yer alıyor.

Bu değişim, renklerini değiştiren bir ahtapot veya bukalemunda meydana gelen değişim kadar çarpıcı değildi elbette. Gökbilimcilerin şahit olduğu, asteroidin insan gözünün göremediği yakın kızılötesi spektrumdaki aktivitesiydi.

Doktor Michael Marsset, bunun çok büyük bir sürpriz olduğunu belirtti ve “asteroidin kırmızımsı tozunu uzaya kaybettiğine tanık olduğumuzu düşünüyoruz ve asteroidin altında yatan taze mavi katmanları görüyoruz” dedi.

Sürpriz gök cismi "Gault"
Sürpriz gök cismi “Gault”

Mars ve Jüpiter arasında uzak bir yerde bulunan Gault asteroidi, 1988 yılında ilk keşfedildiğinden beri gökbilimcilerin radarlarında bulunmaktaydı. 2018 yılının sonlarından ve 2019 yılının başlarından itibaren yapılan gözlemler, Gault gökcisminin, iki toz kuyruğunu attığını gösterdi. Bu durum bir asteroid için nadir olarak görülen bir şey.

Gault

6478 Gault’a daha yakından bakıldığında, asteroidin beklenmedik renk değişimi daha net ortaya çıktı. Araştırmacıların şüphelendiğine göre asteroidin çok hızlı dönmesi eski yüzey tozunu dökerek alttaki taze malzemeyi ortaya çıkarmış. Adeta cildini kesen bir uzay yılanı gibi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) liderliğindeki araştırma ekibinin bulguları geçtiğimiz günlerde bir dergide yayınlandı.

6478 Gault, evrende uzun süreler boyunca yer almayabilir. NASA, dergide yayınlanan yazıların “Gault’un ayrılmaya başladığının kilit kanıtı” olabileceğini ifade etti. Bu eğer parçalanacak olursa bile en azından ortaya çıkış tarzı ile muhteşem olarak nitelendirilecek.

0 Paylaşımlar