Sürücüsüz Aracın Test Sürüşleri Durduruldu (Uber)

Sürücüsüz Aracın Test Sürüşleri Durduruldu (Uber)

ABD’de sürücüsüz bir otomobilin ilk kez karıştığı kaza sonucu bir yaya hayatını kaybetti. Araç Uber’e aitti. Kaza sonrası şirket tüm sürücüsüz araç test-lerini durdurma kararı aldı.

Arizona Eyaletine bağlı Tempe kentinde gerçekleşen olayda Uber’e ait araç, karşıdan karşıya geçen bir kadına çarptı. Bunun üzerine şirket halka açık yollarda yapılan tüm sürücüsüz durdurdu.

Tempe Polis Teşkilatı’nın kaza sonrası yaptığı açıklamada kazanın gece yaşandığını, kaza sonrası sürücü koltuğunda oturan bir kişi olsa da aracın “otonom modda” olduğunu duyurdu. Kazada hayatını kaybeden kadının yaya geçidi dışında bir noktada karşıdan karşıya geçtiğini de belirtti.

Uber; Kanada’nın Toronto kentinde olduğu gibi, ABD’nin Tempe, Phoenix ve Pittsburgh kentlerinde sürücüsüz (otonom) taksilerin testlerini gerçekleştiriyordu.

Geçtiğimiz yıl da Mart ayında yine Tempe kentinde sürücüsüz araç testleri sırasında bir kaza meydana gelmiş bunun üzerine Uber testleri ay sonuna kadar durdurma kararı almış, ay sonunda testler tekrar başlamıştı.

Uber yetkilileri yaşanan kaza sonrasında hayatının kaybeden yayanın ailesine baş sağlığı dileklerinde bulunduklarını ve polis teşkilatıyla işbirliği içerisinde olduklarını da açıkladı.

Benzer bir kaza daha önce de Tesla şoförü aracın bazı güvenlik uyarılarını ihlal ettiğinden yaşanmış ve bir kişi yaşamını yitirmişti.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın