Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Teknoloji

Sürücüsüz Aracın Test Sürüşleri Durduruldu (Uber)

Sürücüsüz Aracın Test Sürüşleri Durduruldu (Uber)

ABD’de sürücüsüz bir otomobilin ilk kez karıştığı kaza sonucu bir yaya hayatını kaybetti. Araç Uber’e aitti. Kaza sonrası şirket tüm sürücüsüz araç test-lerini durdurma kararı aldı.

Arizona Eyaletine bağlı Tempe kentinde gerçekleşen olayda Uber’e ait araç, karşıdan karşıya geçen bir kadına çarptı. Bunun üzerine şirket halka açık yollarda yapılan tüm sürücüsüz durdurdu.

Tempe Polis Teşkilatı’nın kaza sonrası yaptığı açıklamada kazanın gece yaşandığını, kaza sonrası sürücü koltuğunda oturan bir kişi olsa da aracın “otonom modda” olduğunu duyurdu. Kazada hayatını kaybeden kadının yaya geçidi dışında bir noktada karşıdan karşıya geçtiğini de belirtti.

Uber; Kanada’nın Toronto kentinde olduğu gibi, ABD’nin Tempe, Phoenix ve Pittsburgh kentlerinde sürücüsüz (otonom) taksilerin testlerini gerçekleştiriyordu.

Geçtiğimiz yıl da Mart ayında yine Tempe kentinde sürücüsüz araç testleri sırasında bir kaza meydana gelmiş bunun üzerine Uber testleri ay sonuna kadar durdurma kararı almış, ay sonunda testler tekrar başlamıştı.

Uber yetkilileri yaşanan kaza sonrasında hayatının kaybeden yayanın ailesine baş sağlığı dileklerinde bulunduklarını ve polis teşkilatıyla işbirliği içerisinde olduklarını da açıkladı.

Benzer bir kaza daha önce de Tesla şoförü aracın bazı güvenlik uyarılarını ihlal ettiğinden yaşanmış ve bir kişi yaşamını yitirmişti.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement