Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Suyun derinliklerinde ölü timsah deneyi

“Suyun derinliklerine indirilen üç adet ölü timsah ile yapılan deney, oldukça şaşırtıcı bir keşif ile sonuçlandı. Bunlardan biri, iskelet yiyen yeni bir solucan türünün bulunması oldu”

Okyanusta genellikle timsah yüzmez veya ölmez. Ancak araştırmacılar, derin deniz canlılarının yeni ve sıra dışı bir gıda kaynağı bulmaya nasıl tepki vereceğini görmek için üç ölü timsahı, su altına bıraktı.

Ölü timsahlarla yapılan deneyin amacı, su altı gıda sistemlerinin daha iyi anlaşılması. Fitoplankton ve diğer bitki yaşamı gibi yenilebilirler derin deniz tabanında mevcut değildir. Bu nedenle oradaki sakinler “deniz karı” yiyerek yaşamlarını devam ettirmelidir.

Timsahlar bazen kendilerini okyanus sularında buldukları, yeni yiyecek kaynakları aradıkları veya bir kasırga tarafından temizlendikleri için, bilim insanları derin deniz canlılarının ölü gatorlar üzerinde nasıl tepki vereceklerini görmek istedi. Onları kemirmek mi isteyeceklerdi, yoksa görmezden mi geleceklerdi?

Louisiana Üniversiteler Deniz Konsorsiyumu’ndan (Lumcon) araştırmacılar Craig McClain ve Clifton Nunnally, açık erişimli bilim dergisi PLOS One’da yeni yayınlanan bir çalışmada deneylerinin şaşırtıcı sonuçlarını paylaştı.

Timsahlara ne oldu?

Bilim insanları Meksika Körfezi‘ne 6,500 metre aşağıya, üç tane ölü gator yerleştirdi. 51 gün sonra son ölü timsahlarına döndüklerinde ise en büyük bulgularını yaptılar. Kemiklerin üzerinde kalan gizemli kahverengi tüyler dışında onlar tamamen iskeletine kadar yenilmişti.

Kahverengi tüylerin DNA çalışmaları, Osedax cinsinden yeni keşfedilen kemik yiyen bir solucan türü olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, Meksika Körfezi’nde herhangi bir Osedax türünün ilk kez tespit edildiğini söylüyor.

Yeni çalışmanın ortak yazarlarından biri bununla ilgili olarak, “Topladığımız hayvanların DNA’sını bilinen Osedax türlerinin DNA’larıyla karşılaştırarak yeni bir tür olarak doğruladık. DNA’nın, örneklerimizi yeni bir tür olarak nitelendirecek kadar farklı olduğunu bulduk” ifadelerinde bulundu.

Diğer ölü iki timsah da bazı ilginç bulgular sundu. Biri, yıllarca yiyeceksiz gittiği bilinen dev izopodlar tarafından 24 saatten daha az bir sürede yutuldu.

Timsah karkaslarından bir diğerinin ise tamamen kaybolduğu bilim insanları tarafından belirlendi. Yapılan daha fazla araştırmada, bilim adamları timsahı bıraktıkları yerde sürükleme işaretleri keşfetti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çalışmanın yazarlarından Dixon, “Bu ne olursa olsun çok büyük olmalıydı. Karkas ve ağırlık, 36 kilogramın üzerinde olması ile şekli ve uzunluğu oldukça hantal bir hale geldi. Bazı hesaplamalarla, ipimizi temiz bir şekilde kesmek için gereken ısırık gücünün büyük bir köpekbalığınınki ile tutarlı olduğunu anlayabildik” dedi.

Suyun derinliklerine indirilen ölü timsahlarla yapılan deney, oldukça şaşırtıcı bir keşif ile sonuçlandı. Bunlardan biri, iskelet yiyen yeni bir solucan türünün bulunması oldu.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement