Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Suyun derinliklerinde ölü timsah deneyi

“Suyun derinliklerine indirilen üç adet ölü timsah ile yapılan deney, oldukça şaşırtıcı bir keşif ile sonuçlandı. Bunlardan biri, iskelet yiyen yeni bir solucan türünün bulunması oldu”

Okyanusta genellikle timsah yüzmez veya ölmez. Ancak araştırmacılar, derin deniz canlılarının yeni ve sıra dışı bir gıda kaynağı bulmaya nasıl tepki vereceğini görmek için üç ölü timsahı, su altına bıraktı.

Ölü timsahlarla yapılan deneyin amacı, su altı gıda sistemlerinin daha iyi anlaşılması. Fitoplankton ve diğer bitki yaşamı gibi yenilebilirler derin deniz tabanında mevcut değildir. Bu nedenle oradaki sakinler “deniz karı” yiyerek yaşamlarını devam ettirmelidir.

Timsahlar bazen kendilerini okyanus sularında buldukları, yeni yiyecek kaynakları aradıkları veya bir kasırga tarafından temizlendikleri için, bilim insanları derin deniz canlılarının ölü gatorlar üzerinde nasıl tepki vereceklerini görmek istedi. Onları kemirmek mi isteyeceklerdi, yoksa görmezden mi geleceklerdi?

Louisiana Üniversiteler Deniz Konsorsiyumu’ndan (Lumcon) araştırmacılar Craig McClain ve Clifton Nunnally, açık erişimli bilim dergisi PLOS One’da yeni yayınlanan bir çalışmada deneylerinin şaşırtıcı sonuçlarını paylaştı.

Timsahlara ne oldu?

Bilim insanları Meksika Körfezi‘ne 6,500 metre aşağıya, üç tane ölü gator yerleştirdi. 51 gün sonra son ölü timsahlarına döndüklerinde ise en büyük bulgularını yaptılar. Kemiklerin üzerinde kalan gizemli kahverengi tüyler dışında onlar tamamen iskeletine kadar yenilmişti.

Kahverengi tüylerin DNA çalışmaları, Osedax cinsinden yeni keşfedilen kemik yiyen bir solucan türü olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, Meksika Körfezi’nde herhangi bir Osedax türünün ilk kez tespit edildiğini söylüyor.

Yeni çalışmanın ortak yazarlarından biri bununla ilgili olarak, “Topladığımız hayvanların DNA’sını bilinen Osedax türlerinin DNA’larıyla karşılaştırarak yeni bir tür olarak doğruladık. DNA’nın, örneklerimizi yeni bir tür olarak nitelendirecek kadar farklı olduğunu bulduk” ifadelerinde bulundu.

Diğer ölü iki timsah da bazı ilginç bulgular sundu. Biri, yıllarca yiyeceksiz gittiği bilinen dev izopodlar tarafından 24 saatten daha az bir sürede yutuldu.

Timsah karkaslarından bir diğerinin ise tamamen kaybolduğu bilim insanları tarafından belirlendi. Yapılan daha fazla araştırmada, bilim adamları timsahı bıraktıkları yerde sürükleme işaretleri keşfetti.

Çalışmanın yazarlarından Dixon, “Bu ne olursa olsun çok büyük olmalıydı. Karkas ve ağırlık, 36 kilogramın üzerinde olması ile şekli ve uzunluğu oldukça hantal bir hale geldi. Bazı hesaplamalarla, ipimizi temiz bir şekilde kesmek için gereken ısırık gücünün büyük bir köpekbalığınınki ile tutarlı olduğunu anlayabildik” dedi.

Suyun derinliklerine indirilen ölü timsahlarla yapılan deney, oldukça şaşırtıcı bir keşif ile sonuçlandı. Bunlardan biri, iskelet yiyen yeni bir solucan türünün bulunması oldu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement