Teknoloji kullanımı sizi daha az uyutuyor

Teknoloji kullanımı sizi 30 dakika daha az uyutuyor. Oxford Üniversitesi, çocukların cihazlarda harcadıkları zamanın uyku sürelerine etkisini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma, çocuklarda uyku ve dijital ekran kullanımı arasındaki ilişkinin “son derece düşük” olduğu sonucuna varıyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, ABD’de 2016 yılında çocuk sağlığı alanındaki verilerine dayanarak, ülke gelindeki aileler hakkındaki anketleri tamamlandı. 

Anketlerde çocukların “dijital ekran süresi” 1-17 yaş aralığındaki çocukların hafta içi kullanımları hakkındaki iki soruyu yanıtlıyor:

*- Bilgisayarlarda, cep telefonlarında, oyun konsollarında ve diğer elektronik cihazlarda ne kadar zaman harcadı?

*- TV seyretmek için ne kadar zaman harcadılar?

Elde edilen bulgular, teknoloji kullanan gençlerin, günlerinin çoğunu bir ekranın karşısında geçirmiş olan kişilerden biraz daha uzun süre uyuduklarını gösteriyor.

Örneğin, günün herhangi bir bölümünde bir ekranın önünde bulunmayan gençler toplam 8 saat 51 dakika uykuya daldı.

8 saatini bir ekran karşısında geçiren gençler ise 8 saat 21 dakika uykuya daldılar. 

Anketin örneklem büyüklüğü ABD’deki her eyaletten 50 binden fazla genç


Journal of Pediatrics

Ekranlar artık modern çocukluğun ve gençliğin vazgeçilmezi. Hem uzmanlar hem de ebeveynler, çocukların ve gençlerin ekran karşısında geçirdikleri zamanın fiziksel ve zihinsel sağlıklarını etkilediği konusunda epey endişeli. 

Teknoloji kullanımı sizi daha az uyutuyor

Üstelik bu endişelerinde de haksız sayılmazlar. ABD Ulusal Uyku Vakfı (NSF), ekranlardan yayılan mavi ışığın uyumayı sağlayan melatonin salınımını geciktirebilir açıklamasında bulundu.

Veriler yetersiz

Ekranların uyku süresine etkileri görece küçük olduğu için daha detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini savunanlardan biri de Prof Andrew Przbylski.

Apple, Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin birçoğu, kullanıcıların ekranlarda geçirdikleri süreyi kontrol etmelerine olanak tanıyan kontrol panelleri oluşturdu.

Hatta bazı önde gelen teknoloji şirketlerinin yöneticileri kendi çocuklarının telefon ve tablet kullanımını dahi yasakladı. Bunlardan biri de Apple kurucusu Steve Jobs. Jobs kendi çocuklarının iPad kullanmalarına izin vermemişti. 

Özellikle giyilebilir teknoloji alanında yaşanılan gelişmeler teknolojinin sadece uykuya değil hayatımızın her alanına etkilerini derinlemesine sorgulamamıza neden olacak gibi görünüyor. 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın