Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Podcast

Teknoloji ve bilim gündemi #1 | Ötv Güncellemesi, Otomobil satışları, hedef 2023

Teknoloji ve bilim gündemi #1 | Ötv Güncellemesi, Otomobil satışları, hedef 2023

Bir

Daha önceden tüm akıllı telefonlarda yüzde 25 oranında Özel Tüketim Vergisi alınıyordu. Fakat, en son yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile beraber, akıllı telefonda ÖTV oranı 2 kat arttı. Böylelikle fiyatı 640-1.500 TL arasında olan telefonlarda yüzde 40,fiyatı 1.500 TL‘yi aşan telefonlardan ise yüzde 50 oranında ÖTV alınacak. Peki, ÖTV zammı sonrası telefon fiyatları nasıl olacak?

ÖTV Zammı Sonrası Telefon Fiyatları
Basit bir hesaplama yapmak gerekirse, daha önceden vergisiz fiyatı 1000 TL olan bir telefonun fiyatı tüm vergiler dahil olduğunda (TRT Bandrolü+ KDV+ ÖTV) 1.662 TL’ye kadar çıkıyordu. Kısacası, kullanıcılar 1.000 TL‘lik bir telefon için 622 TL vergi ödüyorlardı.

Yeni düzenleme sonrasında 1.000 TL‘lik değere sahip olan bir telefon için kullanıcılar yaklaşık olarak yüzde 40 oranında bir Özel Tüketim Vergisi ödeyecek. Bu kısımda yüzde 40‘lık ÖTV oranını dahil ettiğimizde ise değeri 1.000 TL olan bir telefon için kullanıcıların 812,20 TL gibi bir vergi ödemesi gerektiğini görüyoruz.
Marka bazında Renault, model bazında Fiat lider

İki

ODD’nin verilerine göre Ocak-Nisan döneminin kazananı marka bazında Renault, model bazında ise Fiat oldu. Fransız üretici, ilk dört ayda 15 bin 214 satış gerçekleştirerek liderliği elden bırakmadı. Rakibinin ensesinde olan Fiat ise bu dönemde 14 bin 632 adet otomobil sattı. Bu iki ezeli rakibi 9 bin 285 adetle Volkswagen izlerken, Hyundai 6 bin 33 adetle dördüncü, Toyota ise 5 bin 446 adetle beşinci sırada yer aldı.
Otomobil satışlarını model bazında ele aldığımızda ise Fiat Egea Sedan, 13 bin 678 adet satarak en yakın rakibini ikiye katladı. Zaman zaman liderliğe oynayan Renault Megane Sedan 6 bin 73 adetle ikinci olurken, Fransız markanın bir başka modeli Clio 5 bin 839 adetle üçüncü sırada yer aldı. Yenilenen platformu ve hibrit versiyonuyla iki aydır satışta olan Toyota Corolla 4 bin 207 adetle dördüncü olurken, Honda Civic Sedan da 4 bin 102 adetle en çok satan beşinci model oldu.


2019’un Ocak-Nisan döneminde pazardaki en dikkat çekici gelişme hibrit otomobillerde yaşandı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bin 489 adette kalan hibrit otomobil satışları, aradan geçen bir yılın ardından %87.44 oranında artış göstererek 2 bin 791’e yükseldi. Bu sayede hibrit otomobillerin pazar payı %0.84’ten %2.99’a çıktı. Bu artışta iki ay önce satışa sunulan Corolla Hibrit’in büyük payı olduğu düşünülüyor.

Üç

Güneş Sistemi’mizin buz devleri Uranüs ve Neptün, onlarca yıldır hiçbir uzay aracı tarafından ziyaret edilmedi. Şu sıralar yıldızlararası uzayda yolculuk yapmakta olan Voyager 2, 1986-1989 yıllarında Uranüs ve Neptün’e uğramış ve yukarıda görmüş olduğunuz ünlü fotoğrafları yakalamıştı. Geride bıraktığımız 30 yıllık süreçte ise bu iki gezegene hiçbir keşif görevi düzenlenmedi. NASA’dan bir grup bilim insanı şimdi bu durumu değiştirmek istiyor.

Konuyla ilgili konuşan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Shahid Aslam,”30 yıllık süreçte teknolojilerimiz hemen her anlamda büyük gelişme gösterdi. Elektronik detektörler, uçuş kontrolleri, kullanılan materyaller, veri yönetim ve işlenmesi gibi alanlarda önemli ilerlemeler kat ettik. Artık Uranüs ve Neptün’ün atmosferlerine dalış yapacak yeni bir enstrüman geliştirmenin vakti geldi.” ifadelerini kullandı.

Dört

NASA, 2024’te Ay’a bir kadın ve bir erkek götürmeyi planlıyor.
Bundan yıllar önce Sovyetler Birliği ile ABD arasında Ay yolculuğu yarışı yaşanmıştı. Bu yarıştan sonra, şimdiyse hedef Ay’dan Mars‘a evrilmiş durumda. Özellikle geçtiğimiz 3 – 4 senedir kurumlarının Mars planlarını duyuyoruz.

NASA ise 2024 yılında Ay’a bir kadın ve bir erkeği götürmeyi planlıyor. Kurum, bu görevde gerekecek bazı donanımların üretilmesi için partner arayışına başladı. NASA, gönderilecek uzay aracının kalkış sistemi, iniş sistemi ve transfer aracı gibi önemli donanımların üretilmesini üstlenecek partnerler arıyor.

Arayışını ABD sınırları içinde başlatan NASA, potansiyel partnerlerden bu donanımların geliştirilmesi, birleştirilmesi ve mürettebatlı testlerinin yapılmasını bekliyor. NASA’nın bu hamlesi, 2024 planları için aktif bir şekilde çalışılmaya başlandığına işaret ediyor.

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

https://technous.net

http://twitter.com/technousnet

http://facebook.com/technousnet

http://instagram.com/technousnet

https://www.linkedin.com/company/tech

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement