Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Mobil

TikTok, daha fazla indirildi

“TikTok 2019’da Facebook ve Messenger’dan daha fazla indirildi. Sensor Tower’a göre 2019’da 700 milyondan fazla insan TikTok’u indirdi. Böylece TikTok, 2019’un en çok indirilen ikinci uygulaması oldu”

ABD’de ordu ve donanmada güvenlik gerekçesiyle TikTok yasaklanmıştı. Bundan dolayı TikTok, ABD üzerinde 2019 yılını kötü bir haberle kapatmıştı. Ancak, yine de TikTok için iyi bir haber var.

Veri firması olan Sensor Tower’a göre, TikTok dünya çapında 700 milyondan fazla indirme ile 2019 yılının en çok indirilen ikinci uygulaması oldu. Bununla birlikte, TikTok 2019’da Facebook ve Messenger’dan daha fazla indirildi. Böylece hem Facebook’u hem de Facebook Messenger’ı geçmiş oldu.

Dünya çapında 1 numaralı uygulama, muhtemelen Hindistan’daki popülaritesi ile 850 milyondan fazla indirmeye sahip olan WhatsApp’dı. Yine WhatsApp’ın 2020’nin dördüncü çeyreğindeki büyümesi bir önceki çeyreğe göre %39 arttı.

TikTok, çoğunlukla gençler ve genç yetişkinlerin, genellikle müzikle senkronize edilen 15 saniyeye kadar kısa videolar yayınladığı bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulama ne tür videoları seçtiğinizi ve ne kadar video izlediğinizi değerlendirerek, ana akışında size içerik sağlamak üzere ne istediğinizi öğrenmek için bir algoritma kullanır.

Şu anda dünyanın en değerli şirketlerinden biri sayılan Çinli firma ByteDance’e ait olan TikTok 1,5 milyardan fazla kez indirildi.

Bununla beraber uygulama, özellikle ABD’de son aylarda artan incelemeler altına alındı. ABD hükümeti yalnızca Huawei’den ve ulusal güvenliğe zarar verme potansiyelinden şüphelenmekle kalmıyor. Aynı zamanda ByteDance ve TikTok da kullanıcı gizliliği, güvenliği ve özgür konuşmaya tehdit etmekle suçlanıyor. Kaliforniya’da açılan bir dizi dava, uygulamanın yasadışı ve gizlice kişisel olarak tanımlanabilir kullanıcı verilerini topladığını, örneğin Çin’e gönderdiğini iddia ediyor.

Yine de bu şüpheler, Huawei’de olduğu gibi kara listeye alınmaya yol açmadı. Ancak ABD Ordusu, Pentagon’un rehberliği sonrasında TikTok’u hükümet telefonlarında kullanmasını yasakladı. Daha önce, ABD Donanması siber güvenlik endişeleri nedeniyle Çin uygulamasını hükümet tarafından yayınlanan mobil cihazlardan yasakladı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement