Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

TikTok şeffaflık raporu

“ABD TikTok şeffaflık raporunu yayınladı”

TikTok’un ilk şeffaflık raporu, bilgi taleplerinin çoğunun Hindistan ve ABD’den geldiğini ortaya koyuyor.

TikTok, ilk şeffaflık raporunu bu hafta yayınladı. Bu raporda, 2019 yılının ilk yarısında Çin’den hiçbir kullanıcı bilgisi talebi almadığını açıkladı. Sürüm, ABD merkezli ve Pekin merkezli ByteDance’in sahip olduğu video uygulamasını yasaklayan ABD Ordusu ve Donanmasının hükümet telefonlarından Çin hükümetine bağlı olmasından korkuyor.

ABD’li milletvekilleri Çin mülkiyetini sorgularken TikTok şeffaflık raporunu yayınladı. Görünüşe göre video uygulaması Çin’den hiçbir kullanıcı bilgisi isteği almadı. Buna karşılık ABD’den ise bol miktarda kullanıcı bilgisi isteği aldı.

Aslında uygulama genellikle Çin’de mevcut değil. Ülkede bunun yerine daha katı, Çin’e özgü içerik yönergelerine sahip Douyin adlı bir uygulama var.

1 Ocak ve 30 Haziran 2019 arasında 143 hesapla ilgili 107 talebin büyük bir kısmı Hindistan‘dan geldi. TikTok ülkeye bunların %47’si hakkında bilgi verdi.

ABD, 255 hesapla ilgili 79 talep izledi. Bu taleplerinin %86’sı hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Ülkelerden üçüncüsü olan Japonya, 39 hesapla bağlantılı 35 talepte bulundu. Şirketin %21’i hakkında bilgi verdi.

TikTok’un Kuzey Amerika Kamu Politikası sorumlusu Eric Ebenstein, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kolluk kuvvetlerine karşı sorumluluğumuzu, kullanıcılarımızın gizliliğine duyduğumuz saygı ile dengeleyerek, yalnızca yasal olarak geçerli taleplere ve yalnızca gerekli bilgi miktarına yanıt veriyoruzdedi.

Aynı zamanda Eric Ebenstein, 2019 yılının ikinci yarısına ilişkin raporu, önümüzdeki aylarda takip edeceğine yönelik söz verdi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement