Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Titan’da Tuhaf Bir Molekül Keşfi

“NASA bilim insanları Satürn’ün gizemli bir uydusu olan Titan’da atmosferde beklenmedik bir ‘tuhaf’ molekül keşfi yaptılar”

Titan, Satürn’ün gizemli bir uydusu. Güneş sistemindeki en büyük ikinci uydu olan Titan, kelimenin tam anlamıyla gizemle örtülmüş durumda.

Bilim insanları, uydunun gizemini çözmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. NASA bilim insanları, bu çalışmalarıyla Titan hakkında beklenmedik keşiflerde bulunuyor.

NASA bilim insanları yaptıkları yeni bir çalışmayla, Titan’ın atmosferinde beklenmedik bir ‘tuhaf’ molekül keşfi yaptılar.

NASA geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklamada bulundu. Açıklamasında “Bilim insanları, bu basit karbon bazlı molekülün Titan’da olası yaşamı oluşturabilecek veya besleyebilecek daha karmaşık bileşiklerin öncüsü olabileceğini söylüyorlar” ifadelerinde bulundu.

NASA bilim insanları tarafından yönetilen bir araştırma ekibi tarafından, Titan çalışması yayınlandı. Ekip, keşfi Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi’nde (ALMA) yapılan gözlemler sayesinde yaptı. ALMA, Şili’nin kuzeyinde Atacama Çölü’nde yüksek bir platoda bulunan astronomik interferometre özellikli radyo teleskoplardır. 66 adet 12 metre ve 7 metre çaplarında radyo teleskoplar evrendeki milimetre ve milimetre-altı ölçülerinde dalgaboylarını araştırmaktadır. ALMA’nın evrenin erken dönemlerindeki yıldız doğumları hakkında fikir vermesi beklenmektedir.

ALMA ayrıca, uluslararası bir ortaklık ürünüdür. Avrupa, ABD, Kanada, Doğu Asya ve Şili ortaklığında oluşturulmuştur. ALMA 2011 yılının ikinci yarısında bilimsel gözlemlere başladı ve ilk görüntüler 3 Ekim 2011’de basına gösterildi. Teleskoplar Mart 2013’ten bu yana tam operasyonel olarak çalışmaktadırlar.

Titan için Dragonfly görevi…

ALMA ile elde edilen bulgular araştırmacılar tarafından beklenmedik olarak değerlendiriliyor. Çünkü, uzaydaki gaz ve toz bulutlarında görülmesine rağmen, bir atmosferde ilk kez siklopropeniliden bulundu. Siklopropeniliden, Titan’daki yaşamın kanıtı değil. Ancak etkileyici, büyük boyutlu ayı çevreleyen birçok gizeme yeni bir entrika katmanı ekliyor.

Bilim insanlarının yeraltı su okyanusunu barındırdığından şüphelendikleri Titan, eski Dünya için bir benzerlik gösteriyor olabilir. NASA’da görevli olan Melissa Trainer, konu hakkında “Titan’ı, yaşam burada tutulurken antik Dünya’dakine benzer kimyayı görebildiğimiz gerçek yaşam laboratuvarı olarak düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Metan gölleri ile buzlu bir uydu olan Titan, NASA’nın yaklaşmakta olan Dragonfly görevinin hedefi olarak uyduda geçmiş ve şimdiki yaşamın izlerini arayacak.

NASA tarafından baştan çıkarıcı uyduda yaşam belirtileri aramaya hazırlanan Dragonfly, esasen büyük bir drone. Dragonfly, Titan’da birden fazla yere inmek için tasarlanacak. NASA, görev için 2027’de bir fırlatma planlıyor.  Orada gerçekten neler olup bittiğine dair daha net cevaplar için bir süre beklememiz gerekecek.

Click to comment

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Login

Leave a Reply

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...