Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Teknoloji

Trump’ın ZTE Hamlesi

Trump’ın ZTE Hamlesi

Trump’ın ZTE Hamlesi. ABD Savunma Bakanlığı, ZTE’nin cep telefonları ve modemlerini, potansiyel güvenlik risklerini gerekçe göstererek, askeri üslerinde kullanmayı yasakladığını duyurmuştu. Çin’in en büyük ikinci telekomünikasyon ekipmanı ve cep telefonu üreticisi olan ZTE, ABD hükümeti tarafından ABD mallarını ve teknolojisini İran’a göndermekle de suçlanıyor.

Bugün ABD Başkanı Donald Trump, Kongreye bir bildiri gönderdi ve bildiride ZTE’ye uygulanan ağır cezaların hafifletilmesini istedi. Trump’ın önerisi, Kongre’de direnişle karşılandı. Kongre’nin tepkisi Trump’In Çin’den taviz vermesi çabalarını karmaşıklaştırarak yıllık 335 milyar dolarlık bir ticaret açığının daralması ihtimaliydi.

Beyaz Saray’da konuşan Trump, ABD teknoloji şirketlerinin, ZTE’nin bileşenlerini satmasını yasaklayan kararla zarar gördüğünü söyledi. ZTE, kararın duyurulmasının ardından üretiminin çoğunu durdurdu.

Trump, açıklamasında “ZTE Amerikan şirketlerine zarar vermeden de bedel ödeyebilir” dedi. “ZTE bunun yerine 1.3 milyar dolar, yeni yönetim ve yeni bir yönetim kuruluyla karşı karşıya kalabilir.”

Trump’ın açıklamaları sırasında Kongrede Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ZTE üzerindeki baskının azaltılmasını engellemek için harekete geçiyorlardı.

Senato Bankacılık Komitesi, başkanın Çin telekomünikasyon şirketlerinin cezalarının değişmesini zorlaştırmak için milletvekilleri oylarını kullandılar.

Söz konusu yasak, bileşenlerinin yüzde 25 ila yüzde 30’unu sağlayan şirketlere erişimi keserek ZTE’nin hayatta kalabilmesini tehdit etti. ZTE’nin tedarikçileri arasında Android işletim sistemini Qualcomm için lisanslayan Alphabet (Google) gibi en büyük ABD teknoloji şirketlerinden bazıları bulunuyor.

 

Comments

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Advertisement