Trump’ın ZTE Hamlesi

Trump’ın ZTE Hamlesi. ABD Savunma Bakanlığı, ZTE’nin cep telefonları ve modemlerini, potansiyel güvenlik risklerini gerekçe göstererek, askeri üslerinde kullanmayı yasakladığını duyurmuştu. Çin’in en büyük ikinci telekomünikasyon ekipmanı ve cep telefonu üreticisi olan ZTE, ABD hükümeti tarafından ABD mallarını ve teknolojisini İran’a göndermekle de suçlanıyor.

Bugün ABD Başkanı Donald Trump, Kongreye bir bildiri gönderdi ve bildiride ZTE’ye uygulanan ağır cezaların hafifletilmesini istedi. Trump’ın önerisi, Kongre’de direnişle karşılandı. Kongre’nin tepkisi Trump’In Çin’den taviz vermesi çabalarını karmaşıklaştırarak yıllık 335 milyar dolarlık bir ticaret açığının daralması ihtimaliydi.

Beyaz Saray’da konuşan Trump, ABD teknoloji şirketlerinin, ZTE’nin bileşenlerini satmasını yasaklayan kararla zarar gördüğünü söyledi. ZTE, kararın duyurulmasının ardından üretiminin çoğunu durdurdu.

Trump, açıklamasında “ZTE Amerikan şirketlerine zarar vermeden de bedel ödeyebilir” dedi. “ZTE bunun yerine 1.3 milyar dolar, yeni yönetim ve yeni bir yönetim kuruluyla karşı karşıya kalabilir.”

Trump’ın açıklamaları sırasında Kongrede Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ZTE üzerindeki baskının azaltılmasını engellemek için harekete geçiyorlardı.

Senato Bankacılık Komitesi, başkanın Çin telekomünikasyon şirketlerinin cezalarının değişmesini zorlaştırmak için milletvekilleri oylarını kullandılar.

Söz konusu yasak, bileşenlerinin yüzde 25 ila yüzde 30’unu sağlayan şirketlere erişimi keserek ZTE’nin hayatta kalabilmesini tehdit etti. ZTE’nin tedarikçileri arasında Android işletim sistemini Qualcomm için lisanslayan Alphabet (Google) gibi en büyük ABD teknoloji şirketlerinden bazıları bulunuyor.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın