Uber’de araba yerine bisiklet dönemi

Uber’de bisiklet dönemi başlıyor.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi önümüzdeki dönemde bireysel ulaşım modellerinin şehir içi ulaşıma daha uygun olduğunu düşündüklerini ve bunun üzerine elektrikli scooter ve bisiklete daha fazla odaklanacaklarını söyledi.

Ayrıca CEO Khosrowshahi insanların gelecekte daha sık bir şekilde kısa seyahatler yapacağını da tahmin ediyor. 

Kısa mesafede ve çok acele bir işiniz varsa sizi bir tonluk metalin taşıması çok verimsiz.

Uber, geçtiğimiz yıl birkaç bisiklet firmasına yatırım yapmıştı. Jump bunlardan biri. Jump elektrikli bisikletleri hali hazırda ABD’de New York ve Washington’un da aralarında bulunduğu sekiz şehirde bulunuyor ve yakında Almanya’nın Berlin şehrinde hizmete sunulacak.

Jump Bisikletleri – 

CEO Khosrowshahi, Uber’in aynı mesafe baz alındığında bir arabadan bisiklete oranla daha fazla kazandıklarını kabul ediyor. Dolayısıyla bisikletle ulaşım imkanı bu açıdan kısa vadede kar faktörünü olumsuz etkiliyor. Ancak CEO Khosrowshahi bisikletle ulaşımın yaygınlaşacağını  ve bunun telafi edileceğini öngördüklerini söyledi.

Aslında geçen yıl 4.5 milyar dolar kayba uğrayan Uber, finansal durumunu iyileştirmek için ciddi manada baskı altında. 

Kısa mesafede bisiklet kullanımına yönelme kararı da finansal yüküne bir yenisini ekleyecek. 

Bu dinamikler Uber’in büyümesini tehdit etmeye devam edeceğe benziyor. Ülkemizde politik ve ticari kaygılardan yasaklanan Uber’e bir kısıtlama haberi de kendi ülkesinden ve İngiltere’den geldi. New York Belediyesi yoğun trafikle mücadele gerekçesiyle yeni lisanslara sınır koyma kararı aldıklarını açıkladı. Benzer bir kısıtlamayı Londra Belediyesi de uygulayacağını ifade etti.

1 Paylaşımlar

Bir cevap yazın