“Uluslararası Uzay İstasyonuna karbon fiber göndermeyi hedefleyen, İtalyan süper otomobil üreticisi  Lamborghini, kozmik radyasyonun kompozitler üzerindeki etkilerini keşfetmeyi umuyor”

Elon Musk’un kiraz kırmızısı rengindeki, elektrikli otomobili Tesla Roadster, 6 Şubat 2018 tarihinde SpaceX Falcon Heavy roketinde fırlatılmıştı.

Halen Volkswagen Grubu’na ait olup, sınırlı sayıda yüksek performanslı model üreten Lamborghini de uzaya yolculuk etmek için hazırlanabilir. Ancak bu kez söylem, “Ben Elon Musk ve arabamı yörüngeye göndereceğim” şeklinde değil.

Lamborghini, bunun yerine, uzay ortamının kompozit malzemeler üzerindeki etkilerini incelemek için Houston Metodist Araştırma Enstitüsü adı verilen bir hastane ile çalışıyor.

Plan, Lamborghini’nin insansız bir roketle Uluslararası Uzay İstasyonuna birçok farklı kompozit malzeme numunesi göndermesi.

Bir kez orada, örnekler üzerinde çalışılması planlanıyor. Elde edilecek sonuçların da gelecekteki süper otomobillerin ve yapay uzuvlar gibi tıbbi ekipmanların tasarımını bilgilendireceği umuluyor.

Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, bununla ilgili olarak çok gurur duyduklarını ifade etti. Ve şunları söyledi: “Lamborghini, dünyada ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) üzerinde karbon fiber malzeme bilimi araştırması yapan dünyadaki ilk otomobil üreticisi olarak çığır açıyor. Önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk örneğini temsil etmenin yanı sıra, bu görev tamamen felsefemiz ve değerlerimizle de uyumlu. Lamborghini Faaliyetinin her alanında sınırların ötesine geçmek ve teknoloji alanında öncü olmak için her zaman kararlı olan bir marka.”

Bu, karbon fiber numuneleri ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) yarım yıl harcayacak. Bu süre zarfında da her türlü çılgın kozmik radyasyona maruz kalacaklar.

0 Paylaşımlar