Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Uyuyan dev galaksi, UGC 2885

“UGC 2885, NASA’nın Hubble teleskobu tarafından tespit edilen devasa Godzilla galaksisi”

UGC 2885, takımyıldız Perseus’ta SAc tipi büyük, çubuksuz bir sarmal gökadadır. Dünya’dan 232 milyon ışıkyılı uzunluğunda ve 463.000 ly ölçüyor ve onu bilinen en büyük spiral gökadalardan biri yapıyor. Ayrıca, Balık-Perseus Üstkümesi’nin muhtemel bir üyesidir.

UGC 2885 ayrıca, merkezinde uykulu bir süper kütleli kara delik olan dev bir gökada. Bu gökada muhtemelen yerel evrendeki en büyük gökada.

Aynı zamanda 463.000 ışıkyılı boyunca, ev galaksimiz Samanyolu‘ndan yaklaşık iki buçuk kat daha geniş ve yaklaşık 10 kat daha fazla yıldız içeriyor.

Bu devasa sistem NASA’ya göre UGC 2885’e ‘Godzilla galaksi’ lakabını kazandırabilir. NASA’nın Hubble teleskobu tarafından tespit edilen devasa ‘Godzilla galaksisi‘ Kentucky Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, nasıl büyüdüğüne yönelik olarak araştırılıyor.

Uyuyan dev galaksiyi araştıran bir gökbilimci Benne Holwerda, “Bu kadar büyüyen bir galakside henüz bilmediğimiz bir şey var. Uzaydaki herhangi bir şeye çarpmadan disk galaksisi yapabileceğiniz kadar büyük bu galaksi” ifadelerinde bulundu.

UGC 2885, gökbilimciler tarafından birkaç yıldır bilinmekte. Dönüşü ise 1980’lerde gökbilimci Vera Rubin tarafından ölçülmüştür. Bu nedenle ve Rubin ile kişisel etkileşimler nedeniyle Holwerda, galaksiye korkutucu Godzilla etiketi vermek yerine, galaksiyi o isimle onurlandırdı.

Holwerda, ekibinin çalışmalarının sonuçlarını geçen gün, Honolulu, Hawaii’deki Amerikan Astronomi Derneği’nin 235. toplantısında sundu. Tıpkı okyanusun dibinde uyuyan Godzilla gibi, Rubin gökada da uzayda izole edilmiş. Bununla beraber mahalleyi nasıl temizlediği hala bir gizem.

Holwerda’ya göre, Rubin’in büyük bir birleşme olayı olduğu görülmüyor. Şimdi o ve ekibi galaksideki büyük küresel yıldız kümelerini analiz ederek bu soruya cevap vermek için çalışıyorlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bu çalışma şimdi NASA’nın Hubble uzay teleskobu tarafından yakalanan görüntülere dayanmaktadır.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement