Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Uyuyan dev galaksi, UGC 2885

“UGC 2885, NASA’nın Hubble teleskobu tarafından tespit edilen devasa Godzilla galaksisi”

UGC 2885, takımyıldız Perseus’ta SAc tipi büyük, çubuksuz bir sarmal gökadadır. Dünya’dan 232 milyon ışıkyılı uzunluğunda ve 463.000 ly ölçüyor ve onu bilinen en büyük spiral gökadalardan biri yapıyor. Ayrıca, Balık-Perseus Üstkümesi’nin muhtemel bir üyesidir.

UGC 2885 ayrıca, merkezinde uykulu bir süper kütleli kara delik olan dev bir gökada. Bu gökada muhtemelen yerel evrendeki en büyük gökada.

Aynı zamanda 463.000 ışıkyılı boyunca, ev galaksimiz Samanyolu‘ndan yaklaşık iki buçuk kat daha geniş ve yaklaşık 10 kat daha fazla yıldız içeriyor.

Bu devasa sistem NASA’ya göre UGC 2885’e ‘Godzilla galaksi’ lakabını kazandırabilir. NASA’nın Hubble teleskobu tarafından tespit edilen devasa ‘Godzilla galaksisi‘ Kentucky Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, nasıl büyüdüğüne yönelik olarak araştırılıyor.

Uyuyan dev galaksiyi araştıran bir gökbilimci Benne Holwerda, “Bu kadar büyüyen bir galakside henüz bilmediğimiz bir şey var. Uzaydaki herhangi bir şeye çarpmadan disk galaksisi yapabileceğiniz kadar büyük bu galaksi” ifadelerinde bulundu.

UGC 2885, gökbilimciler tarafından birkaç yıldır bilinmekte. Dönüşü ise 1980’lerde gökbilimci Vera Rubin tarafından ölçülmüştür. Bu nedenle ve Rubin ile kişisel etkileşimler nedeniyle Holwerda, galaksiye korkutucu Godzilla etiketi vermek yerine, galaksiyi o isimle onurlandırdı.

Holwerda, ekibinin çalışmalarının sonuçlarını geçen gün, Honolulu, Hawaii’deki Amerikan Astronomi Derneği’nin 235. toplantısında sundu. Tıpkı okyanusun dibinde uyuyan Godzilla gibi, Rubin gökada da uzayda izole edilmiş. Bununla beraber mahalleyi nasıl temizlediği hala bir gizem.

Holwerda’ya göre, Rubin’in büyük bir birleşme olayı olduğu görülmüyor. Şimdi o ve ekibi galaksideki büyük küresel yıldız kümelerini analiz ederek bu soruya cevap vermek için çalışıyorlar.

Bu çalışma şimdi NASA’nın Hubble uzay teleskobu tarafından yakalanan görüntülere dayanmaktadır.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement