Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Aerospace için çarpışma riski

“Yörünge kalabalıklaştı. Bu sebeple Bigelow Aerospace Genesis II, ölü bir uydu yüzünden tehlikede olabilir”

Bigelow Aerospace, genişletilebilir habitatlar üzerinde çalışmalar yapmak üzere kuruldu. Uluslararası Uzay İstasyonunun Tranquility modülüne bağlı olan Bigelow ayrıca, Genişletilebilir Etkinlik Modülünün (BEAM) yanı sıra Genesis I & II adlı iki alt uzay aracını da başarılı bir şekilde yörüngeye çıkardı.

Yörüngede, alanın kalabalıklaşmasıyla beraber, Bigelow Aerospace Genesis II’nin ölü bir uydu yüzünden tehlikede olduğu belirtiliyor.

Yörüngenin kalabalıklaşmasının sebebi olan, her yıl fırlatılan yeni uydular ve uzay araçları ile Dünya çapında toplanan eskilerinin çarpışma olasılıkları artmakta.

Genişletebilir habitat teknolojisinin uygulanabilirliğinin ilk kanıtı olarak sayılabilecek olan Genesis I ve II, Dünya yörüngesinde yapının konuşlandırılmasını ve genişletilmesini göstermek amacındaydı. Bigelow Aerospace’in 2007 yılında başlatılan, şişme uzay yaşam alanı test görevi olan Genesis II, 18 Eylül günü ölü Kosmos 1300 uydusuyla çarpışma riskine sahip. Bu risk oranının %5,6 olduğu ifade ediliyor.

Bigelow’un Salı günü yaptığı açıklamada, çarpışmanın nispeten düşük bir olasılık olduğu, ancak yine de bu durumun Dünya yörüngesinin giderek daha fazla kirlendiğini aydınlattığını ifade etti.

Ayrıca Bigelow, Gelecekteki yaşanabilir uzay istasyonları bu gerçekliğe ve tehlikeye maruz kalacak. Bu sayı, eğer kontrol altına alınmazsa, durum Dünya yörüngesindeki insan hayatı için çok tehlikeli olabilir” dedi.

Uzay enkazı-kirliliği konusu zaman geçtikçe önemli bir sorun haline geliyor. Bu sorunun çözümünün nasıl yönetileceği konusunda ajanslar, çözüm yolları üzerinde çalışıyor. Yörüngeyi fazlalıklardan arındırıp temizlemek kolay değil. Yeni kuralların yürürlüğe girmesi, temizlik görevlerinin ilerleme göstermesi, eskilerinin yanması veya yok olması gibi işlemler zaman alacaktır.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement