“Yörünge kalabalıklaştı. Bu sebeple Bigelow Aerospace Genesis II, ölü bir uydu yüzünden tehlikede olabilir”

Bigelow Aerospace, genişletilebilir habitatlar üzerinde çalışmalar yapmak üzere kuruldu. Uluslararası Uzay İstasyonunun Tranquility modülüne bağlı olan Bigelow ayrıca, Genişletilebilir Etkinlik Modülünün (BEAM) yanı sıra Genesis I & II adlı iki alt uzay aracını da başarılı bir şekilde yörüngeye çıkardı.

Yörüngede, alanın kalabalıklaşmasıyla beraber, Bigelow Aerospace Genesis II’nin ölü bir uydu yüzünden tehlikede olduğu belirtiliyor.

Yörüngenin kalabalıklaşmasının sebebi olan, her yıl fırlatılan yeni uydular ve uzay araçları ile Dünya çapında toplanan eskilerinin çarpışma olasılıkları artmakta.

Genişletebilir habitat teknolojisinin uygulanabilirliğinin ilk kanıtı olarak sayılabilecek olan Genesis I ve II, Dünya yörüngesinde yapının konuşlandırılmasını ve genişletilmesini göstermek amacındaydı. Bigelow Aerospace’in 2007 yılında başlatılan, şişme uzay yaşam alanı test görevi olan Genesis II, 18 Eylül günü ölü Kosmos 1300 uydusuyla çarpışma riskine sahip. Bu risk oranının %5,6 olduğu ifade ediliyor.

Bigelow’un Salı günü yaptığı açıklamada, çarpışmanın nispeten düşük bir olasılık olduğu, ancak yine de bu durumun Dünya yörüngesinin giderek daha fazla kirlendiğini aydınlattığını ifade etti.

Ayrıca Bigelow, Gelecekteki yaşanabilir uzay istasyonları bu gerçekliğe ve tehlikeye maruz kalacak. Bu sayı, eğer kontrol altına alınmazsa, durum Dünya yörüngesindeki insan hayatı için çok tehlikeli olabilir” dedi.

Uzay enkazı-kirliliği konusu zaman geçtikçe önemli bir sorun haline geliyor. Bu sorunun çözümünün nasıl yönetileceği konusunda ajanslar, çözüm yolları üzerinde çalışıyor. Yörüngeyi fazlalıklardan arındırıp temizlemek kolay değil. Yeni kuralların yürürlüğe girmesi, temizlik görevlerinin ilerleme göstermesi, eskilerinin yanması veya yok olması gibi işlemler zaman alacaktır.

1 Paylaşımlar