Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Uzayda yürüyen ilk insan öldü

“1965 yılında ilk defa uzayda yürüyen efsanevi kozmonot Alexei Leonov, 85 yaşında hayatını kaybetti”

1965 yılında uzaydaki yürüyüşü gerçekleştiren ilk insan olan Alexei Leonov, 85 taşında hayatını kaybetti.

Uzun süren bir hastalık sürecinin olduğu ifade edilen Leonov, uzay araştırmalarına önemli katkılarda bulunan bir kozmonottu. Ayrıca, dünya uzay çağının ilk kozmonotlarından biri olan Leonov, Moskova’da öldü.

Alexei Leonov, ilk kez bir uzay aracının dışına çıkan ilk insandı. 1965 yılındaki Voskhod 2 görevinde kapsülü kapatarak, orada 12 dakika geçirdi. İlk uzay yürüyüşünde neredeyse onu ölüme götürecek sorunlar da dahil olmak üzere birtakım tehlikeler atlatmış olmasına rağmen Leonov, bu problemlerle başa çıkabildi ve sonunda tarihe adını yazdırdı.

Leonov, 90’lı yılların başında emekli olduktan uzun bir süre sonra hem Roscosmos hem de NASA uzay araştırmaları ile temas halinde kalmaya devam etti.

Ayrıca, iki defa Sovyetler Birliği Kahramanı unvanına da sahip olan Alexei Leonov, Moskova’da 11 Ekim günü öldü.

Leonov’un ölümünün ardından, Roscosmos State Corporation yönetimi ve çalışanları, Alexei Leonov’un arkadaşlarına ve akrabalarına derin başsağlığı bildiren telgraflar gönderdi.

Leonov’un 85’inci doğum günü olan 30 Mayıs tarihi için, Uluslararası Uzay İstasyonu kozmonotları, Leonov’un doğum gününü kutlamak için kayıt yapmışlardı. Uzay yürüyüşlerine başladıktan kısa bir süre sonra kaydı yaparak, uzayda ilk yürüyen kişi olan Leonov’u onurlandırmak isteyen kozmonotlar, Oleg Kononenko ile Alexey Ovchinin idi.

Leonov’un NASA Apollo astronotu David Scott ile birlikte yazdığı Ayın İki Tarafı isimli bir de kitabı var. Bu kitabında Leonov, uzay yürüyüşü görevinde yaşadığı güzel ve üzücü birçok deneyimine yer vermiş.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement