Uzayda yürüyen ilk insan öldü

“1965 yılında ilk defa uzayda yürüyen efsanevi kozmonot Alexei Leonov, 85 yaşında hayatını kaybetti”

1965 yılında uzaydaki yürüyüşü gerçekleştiren ilk insan olan Alexei Leonov, 85 taşında hayatını kaybetti.

Uzun süren bir hastalık sürecinin olduğu ifade edilen Leonov, uzay araştırmalarına önemli katkılarda bulunan bir kozmonottu. Ayrıca, dünya uzay çağının ilk kozmonotlarından biri olan Leonov, Moskova’da öldü.

Alexei Leonov, ilk kez bir uzay aracının dışına çıkan ilk insandı. 1965 yılındaki Voskhod 2 görevinde kapsülü kapatarak, orada 12 dakika geçirdi. İlk uzay yürüyüşünde neredeyse onu ölüme götürecek sorunlar da dahil olmak üzere birtakım tehlikeler atlatmış olmasına rağmen Leonov, bu problemlerle başa çıkabildi ve sonunda tarihe adını yazdırdı.

Leonov, 90’lı yılların başında emekli olduktan uzun bir süre sonra hem Roscosmos hem de NASA uzay araştırmaları ile temas halinde kalmaya devam etti.

Ayrıca, iki defa Sovyetler Birliği Kahramanı unvanına da sahip olan Alexei Leonov, Moskova’da 11 Ekim günü öldü.

Leonov’un ölümünün ardından, Roscosmos State Corporation yönetimi ve çalışanları, Alexei Leonov’un arkadaşlarına ve akrabalarına derin başsağlığı bildiren telgraflar gönderdi.

Leonov’un 85’inci doğum günü olan 30 Mayıs tarihi için, Uluslararası Uzay İstasyonu kozmonotları, Leonov’un doğum gününü kutlamak için kayıt yapmışlardı. Uzay yürüyüşlerine başladıktan kısa bir süre sonra kaydı yaparak, uzayda ilk yürüyen kişi olan Leonov’u onurlandırmak isteyen kozmonotlar, Oleg Kononenko ile Alexey Ovchinin idi.

Leonov’un NASA Apollo astronotu David Scott ile birlikte yazdığı Ayın İki Tarafı isimli bir de kitabı var. Bu kitabında Leonov, uzay yürüyüşü görevinde yaşadığı güzel ve üzücü birçok deneyimine yer vermiş.

0 Paylaşımlar