Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Uzaydaki pıhtı dünyada tedavi ediliyor

“NASA astronotunun uzaydaki kan pıhtısı yeryüzünde doktor tarafından tedavi edilebilir. Çünkü pıhtı için uzayda acil oda yok”

Bir NASA astronotu, Uluslararası Uzay İstasyonunda uzun vadeli bir görev esnasında, juguler ven kısmen kan pıhtısı (derin ven trombozu veya DVT) ile karşı karşıya kaldı. Uzay ajansı, zor durum için bir tedavi planı geliştirilmesine yardımcı olmak için kan pıhtı uzmanı olan Kuzey Carolina Üniversitesi doktoru Stephan Moll‘u çağırdı.

NASA astronotunun uzaydaki kan pıhtısı yeryüzünde doktor tarafından tedavi ediliyor. NASA, mürettebat üyesinin adını veya olayın gerçekleştiğini açıklamamış olsa da astronot bir araştırma çalışması için boyun ultrasonu alırken altı aylık bir görevde pıhtıyı keşfetti.

Zorlu vakalarla çalışırken, doktorlar daha önce meydana gelen olayların nasıl ele alındığını görmek için genellikle tıbbi kayıtlara bakarlar. Ancak uzayda kan pıhtısı tedavisi için emsal yoktu.

Geçtiğimiz günlerde UNC açıklamasında konuşan Stephan Moll konu hakkında, “Uzayda acil oda olmadığını bilerek seçeneklerimizi çok dikkatli bir şekilde tartmak zorunda kaldık” dedi.

Pıhtı ile ilgili

Stephan Moll ve NASA sağlık ekibi pıhtıyı kan incelticilerle tedavi etmeyi seçti. Sınırlı ilaç temini, Dünya’dan yeni bir kargo sevkiyatı gelene kadar dozun dikkatlice karşılanmasını gerektiriyordu.

Astronot, bir oral ilaca geçmeden önce yaklaşık 40 günlük enjeksiyonlardan geçti. NASA mürettebat üyesi Dünya’ya dönmeden kısa bir süre önce hapları bıraktı. Sonrasında pıhtı için takip tedavisi gerekmedi.

Stephan Moll, geçtiğimiz perşembe günü New England Tıp Dergisi‘nde yayınlanan, pıhtı ile ilgili bir vaka çalışması yazdı.

Vaka çalışması, Kasım 2019’da yayınlanan NASA araştırmasına, uzun süreli uzay görevleri sırasında astronot kan akışıyla ilgili sorunlara bakan yeni bir ışık tutuyor. Rapor başka türlü sağlıklı bir astronottaki juguler pıhtıyı ‘uzay uçuşu ile ilişkili yeni keşfedilen bir risk’ olarak tanımladı.

Moll ve NASA bilim insanları, tedaviler ve potansiyel önleyici tedbirler de dahil olmak üzere, uzayda kan pıhtıları hakkında daha fazla araştırma yapılmasını istedi. Bu konuda Moll, “DVT riskini nasıl en aza indiriyorsunuz? ISS’de tutulduğu için daha fazla ilaç olmalı mı? Özellikle de astronotların aya ve Mars’a daha uzun görevler için gidecekleri planıyla tüm bu soruların cevaplanması gerekiyorifadelerinde bulundu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement