Uzaylılara ilk seslenişimizin üzerinden tam 44 yıl geçti

Uzaylılara ilk seslenişimizin üzerinden tam 44 yıl geçti

İnsanlık, uzaylılara radyo frekansı ile ilk çağrısını 44 yıl önce uzayın sonsuzluğuna gönderdi. Ve hala herhangi bir yanıt-işaret almayı bekliyoruz. 

İnsan ırkı ve Dünya hakkında temel bilgilerden oluşan Arecibo mesajı, Porto Riko’daki Arecibo radyo teleskopundan 16 Kasım 1974‘te gönderildi.

2380Mhz frekansında iletilen mesaj 23 sütuna 73 sıra olarak düzenlenmiş 1679 ikili bitten oluşuyordu. Mesajın gönderilme yıldönümünü kutlamak için Google, mesajın içeriğini taklit eden bir Doodle tasarladı. 

Gökbilimci Carl Sagan’ın yardımıyla ortaya çıkan resim, yaşamın temel kimyasallarının, insan DNA’sının, güneş sistemimizin ve gezegenimizin güneş sitemindeki konumunu gösteren diyagram ile insan benzeri bir figürün basit resimlerini temsil ediyordu. 

Mesaj, Cornell Üniversitesi’nde astronomi profesörü olan Frank Drake tarafından yönetilen bir ekip ekibi tarafından tasarlandı. Dünya dışı yaşam arayışında yoğun bir araştırmacı olan Drake, 1961 yılında dünya dışı yaşam barındırabilecek gezegenlerin sayısını tahmin etmek için Drake Denklemi’ni (Altta) geliştirdi.

Cornell Üniversitesi’nde astronomi profesörü Donald Campbell 1999’da yaptığı açıklamada, “Bunu yapabildiğimizi göstermek için kesinlikle sembolik bir olaydı” dedi. Campbell, mesaj gönderildiğinde Arecibo Gözlemevi’nde bir araştırma görevlisiydi.

Bazı bilim insanları ise mesajın gönderilmesinden dolayı tedirginler. Tedirginlikleri de potansiyel yabancı düşmanların dikkatinin çekilmesi ihtimalinden kaynaklanıyor. Ancak mesajın dünya dışı zeki varlıklar tarafından anlaşılması ihtimali çok uzun soluklu macera… 

1 Paylaşımlar