Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

V Sagittae (V Sge) yakında patlayıp parlayacak

“Ölüm sarmalında yakalanan az bilinen yıldız olan V Sagittae (V Sge), yakında patlayacak ve parlayacak”

Muhtemelen yıldız V Sagittae’yi hiç görmediniz ya da duymadınız. Ölüm sarmalında yakalanan az bilinen yıldız yakında parlayacak ve patlayacak. Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden gökbilimciler, küçük bir yıldızın çok uzak olmayan bir gelecekte patlamak için iyi bir şansı olduğunu söylüyor.

LSU astronomi Profesörü Emeritus Bradley E. Schaefer, Honolulu’daki Amerikan Astronomi Derneği toplantısında, V Sge’nin geleceği için güçlü tahminleri olduğunu söyledi.

Schaefer ve meslektaşları, aslında küçük bir beyaz cücenin ikili çifti ve güneşimiz gibi daha büyük bir yıldız olan V Sge’nin (V Sagittae kısa adı), 2083 yılı sonunda patlayıcı bir şekilde birleşene kadar önümüzdeki birkaç on yıl içinde hızla parlayacağını söylüyor. Bu kozmik zamanda neredeyse bir saniye uzakta.

“Bu ölüm-sarmalının son günlerinde, refakatçi yıldızdan gelen tüm kütle beyaz cüceye düşecek. Birleşen yıldızdan süper büyük bir rüzgâr yaratacak. Muhtemelen Venüs kadar parlak görünecek şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

V Sge, gökbilimciler tarafından bir felaket değişkeni (CV) olarak bilinen şeydir. Temelde bir çeşit garip veya aşırı davranışa sahip bir ikili yıldız sistemi. Bu özel ikili, güneş benzeri yıldızın yörüngesindeki beyaz cücenin neredeyse dört katı kadar büyük olması nedeniyle, parlak bir parlaklık ve etkileyici yıldız rüzgârı ile aşırılığa sahip. Schaefer konu hakkında, Bilinen diğer tüm CV’lerde beyaz cüce yörüngedeki normal yıldızdan daha büyüktür. Bu nedenle V Sge tamamen benzersizdir dedi.

Schaefer, “V Sge’nin kaderi mühürlendi” diye ekledi. 2067 ve 2099 arasında, bir süpernovadan sadece kısa olan ve iki yıldızın bir araya gelmesiyle yaklaşık bir ay süren sistemin en yüksek parlaklığa ulaşacağını açıklıyor. Ayrıca “V Sge gece gökyüzünde şaşırtıcı bir şekilde parlak görünecek” ifadelerinde bulundu.

Başka bir deyişle, hepimiz 50 ila 80 yıl daha dayanabilirsek, sadece yüzyılın şovunu değil, milenyum için bir tanesini görebiliriz.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement