Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Vatoza benzeyen uzay aracı

“NASA, Venüs’ün karanlık taraflarını keşfetmek için vatoza benzeyen bir uzay aracına bakıyor”

Venüs, NASA tarafından “yoğun bir ısı ve volkanik faaliyetin karanlık bir dünyası” olarak nitelendiriliyor. Bununla beraber Venüs, toksik bir atmosfer ve kurşun eritebilen sıcaklıklar ile onu keşfetmek için zor bir yer haline getiren özelliklere sahiptir. Bu nedenle NASA, Buffalo Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından önerilen yeni bir uzay aracı tasarımıyla ilgileniyor.

NASA, Venüs’ün ‘karanlık tarafını’ keşfetmek için vatoza benzeyen bir uzay aracına bakıyor.

NASA, ajansın Yenilikçi İleri Kavramlar (NIAC) programı için, “uzayda mümkün olanı değiştirebilecek erken aşamadaki uzay araştırma projelerini” finanse eden Ekolojik Ortamlar ve Bölgesel Araştırmalar (Breeze) için Biyo’den esinlenen Ray’ı seçti.

Breeze bu noktada bir konsept. Breeze projesi ilhamını vatozlardan alıyor. Havacılık ve Uzay Yapıları ve Melezlere Karşı Çarpıcılık (CRASH) Buffalo’daki laboratuvar ekibi, vatoz hareketini taklit eden kanat çırpmalarına sahip güneş enerjili bir uzay aracı hayal ediyor.

Buffalo, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, “Tasarım gezegenin üst atmosferindeki şiddetli rüzgarları verimli bir şekilde kullanabiliyorken, bilim insanlarına aracın eşsiz kontrolünü sağladı” dedi.

Venüs uzun süre güneşten uzak kalan karanlık bir yüzeye sahip. Ancak Breeze gezegenin atmosferi, hava durumu ve volkanik faaliyet hakkında veri toplamak için geri çekilmeden önce güneşli tarafa yüklenecek şekilde tasarlanacak.

Ayrıca Breeze, gerçek bir uzay aracı olmak için uzun bir yol alacak olsa da NASA zaten Venüs hakkında daha fazla şey öğrenmenin yollarını arıyor. Ajans, gezegenin kaçınılmaz yüzeyini incelemek için Uzun Süreli Yerinde Güneş Sistemi Gezgini adlı bir sonda oluşturmayı düşündü.

Bununla beraber, Venüs’te sürecek bir makine yapmak biraz daha yaratıcı bir mühendislik gerektirecek.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement