Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Viper gezgininin testi

“Su avcılığı görevinde olacak Viper ay roverı, NASA astronotları gelmeden önce Artemis iniş bölgesini araştıracak”

NASA’nın Cleveland’daki Glenn Araştırma Merkezi’nde sanal bir ay alanı var. Ajans, yeni Viper gezgininin bir modelini ay yüzeyini taklit eden koşullarda hareket etmek için çıkardı.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi ekibi pazartesi günü, ayın simülanı ile dolu büyük bir toprak bidonunda tekerleklerini kıpırdattığını gösteren bir video ile birlikte “Bu manevraya ‘Ay yarası’ diyoruz” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Bununla birlikte NASA aynı gün yaptığı açıklamasında, “Test verileri, aracın ve tekerleklerin çekişini değerlendirmek, çeşitli manevralar için güç gereksinimlerini belirlemek ve dik yamaçlardan geçme yöntemlerini karşılaştırmak için kullanılacak” ifadelerinde bulundu.

Viper, Polar Keşif Gezgini’ni Araştırma Uçucuları temsil eder. Gezginin amacı, aynı zamanda örnekleyeceği su buzu avında güney ay direğinin etrafında dönmektir. Burası NASA’nın 2024‘te mürettebatlı Artemis misyonunu hedeflediği ayın aynı bölgesi.

NASA’nın astronotları aya geri döndürmek ve orada sürekli bir insan varlığı oluşturmak için iddialı planları var. Yerel su kaynakları bu rüyayı sürdürmeye yardımcı olabilir. Su avcılığı görevinde olacak Viper ay roverı da NASA astronotları gelmeden önce Artemis iniş bölgesini araştıracak.

Viper mühendislik modeli, nihai makineye girecek teknolojileri ve donanımı test etmek için kullanılır. NASA, golf arabası boyutundaki gezgini 2022‘nin sonlarında aya teslim etmeyi umuyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement