Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Viper Lunar’ın Ay yolculuğu

“NASA Viper Lunar uzay aracı, Astrobotic ile aya yolculuk yapmaya hazırlanıyor”

Astrobotic Technology, ay ve gezegensel görevler için uzay robotu teknolojisi geliştiren Amerikalı özel bir şirket. NASA Viper Lunar uzay aracı, Astrobotic ile aya yolculuk yapmaya hazırlanıyor.

NASA’nın Viper ay gezgininin 2023 yılı için aya gitmek için biletini eline aldı. Uzay ajansının geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamasında, gezgini ay komşumuzun güney kutbuna teslim etmek için 199,5 milyon dolarlık bir sözleşme için Pittsburgh merkezli Astrobotic şirketinin seçildiği ilan edildi.

Uçucu Maddeleri İnceleyen Polar Keşif Gezgini (Viper), su buzu aramak ve ay toprağını örneklemek için tasarlanmış dört tekerlekli bir araçtır.

NASA, Viper’ın bazı enstrümanlarının erken versiyonlarını, 2023’ün sonlarında gerçek gezici başlamadan önce aya göndermeyi planlıyor.

NASA’dan Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada, “Daha önce hiç yapılmamış bir şey yapıyoruz; gezici geliştirilirken aydaki enstrümanları test ediyoruz. Viper ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ay yüzeyine göndereceğimiz birçok yük, Ay’ın muazzam bilimsel potansiyeli” ifadelerini kullandı.

Viper, ajansın gelecekteki görevler tarafından kullanılabilecek su kaynakları bulmayı beklediği bir yer olan Ayın güney kutbu için, NASA’nın büyük planlarının bir yönüdür.

Su avcılığı üzerine çalışacak olan robotik kâşif, Artemis astronotlarının önünü açmaya yardımcı olacak.  2024 yılına kadar, Ay’a yeniden insan göndermeyi hedefleyen NASA, Artemis Programı üzerinde çok duruyor.

Viper, NASA’nın 2024 yılı için planlanan hırslı Artemis programının bir parçası olarak ayın güney kutbuna astronotlar gönderilmeden önce yer alacak erken bir robot elçisi olacak.

Astrobotic, Viper’ı teslim etmek için Griffin ay inişini kullanacak. Şirket, Peregrine inişini 2021 yılında aya göndermek için NASA’nın Ticari Lunar Yük Hizmetleri Programı ile zaten sözleşme imzaladı.

Astrobotic, Ay’a iniş yapmak için Ay XPrize yarışmasına katılmıştı. 2014 yılında prototip bir ay gezgini test etmişti.

Click to comment

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Login

Leave a Reply

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...