Virgin Galactic uçağı uzaya gitmeye bir adım daha yaklaştı

“Uzay şirketi, başka bir uzay uçağının da büyük parçalarını birleştirdi”

Uzaya erişmek ve bunu kolaylaştırmak birçok şirketin amaçları arasında yer alıyor. Bu amaca sahip olan şirketlerden biri Virgin Galactic. Uzay turizm şirketi olan Virgin Galactic, şu sıralar bir uzay aracının yapım aşamasında.

Uzay uçağının birleştirme işlemleri California’daki üretim tesisinde yapılıyor. Gövde ve kabin birleştirilerek iki kuyruk kolu uzay aracının arkasına yapıştırılmış durumda.

Yapım aşamasında olan uzay aracı, Virgin Galactic kurucusu Richard Branson’un uzay turizmi araç filosunun bir parçası olarak mevcut VSS birliğine katılacak. Hizmete giren ilk Virgin Galactic uzay gemisi VSS birimidir.

Yeniden kullanılabilir SpaceShipTwo uzay uçuş sistemini kullanan Virgin Galactic, New Mexico’da bulunan uzay limanından yola çıkarak ticari uzay turizm uçuşları sunma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

VSS Birliği, Aralık 2018’de yapılan bir test uçuşunda alanı boşa harcamıştı. Ayrıca VSS Birlik testleri, 2014’te bir uçuş sırasında ölümcül bir kazayı da içeren bir dizi başarısız girişimin ardından ilerlemesini sürdürüyor.

Yapım aşamasında olan, tamamlanmamış bir uzay aracının olması ilham verici bir sürü şeyi barındırıyor. Gerçekleşen bir uzay uçuşu görkemli bir anıya dönüşebilir. Ancak tüm bu ilham veren şeylerin gerçekleşmesi ve anıya dönüşebilmesi için bol miktarda enerjiye ve işlerin yürütülmesi gerekiyor.

Şirket, 2020 baharı itibariyle turizm faaliyetlerine başlayabileceği umudunda. Yürütülen hizmete ikinci bir uzay uçağının devreye girmesiyle, Virgin Galactic’in hedeflerine ulaşması kolaylaşmış olacak. Yine de uzay gibi büyük yol kat etmeyi gerektiren bir hedef söz konusu olduğunda gecikmeler alışıldık olabiliyor.

1 Paylaşımlar