Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Virgin Orbit’in Mars hedefi

“Virgin Orbit, dünyanın ilk ticari Mars uydu görevini başlatmak için, Üç Mars görevini geliştirmek üzere Polonyalı uydu şirketiyle ortaklık kurdu”

Richard Branson’un küçük uyduları fırlatma şirketi olan Virgin Orbit ile Polonya merkezli uydu şirketi SatRevolution, Mars’a ticari küçük uydu görevini başlatmak için bir araya geldi. Yeni bir konsorsiyum kurmak üzere bir araya gelen taraflar, Polonya’da düzenlenen resmi bir imza töreniyle konsorsiyumu kurdu.

Konsorsiyum aynı zamanda birkaç Polonyalı teknik üniversiteyi de içeriyor. Yapılan açıklamalara göre, tarafların bir araya gelmelerinin amacı, ilk defa Mars’a ticari uydu görevini gerçekleştirmek.

Konsorsiyum, yapılması planlanan görevi üçlü bir dizi olarak geliştirdi. Üç görevlerden ilkinin lansmanının, üç yıl sonra başlaması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre, bugüne dek sadece dört kuruluş Mars görevlerini tamamlayabildi. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory tasarlanan ve işletilen ikiz MarCO uzay aracı, 2018 yılında kendini kanıtladı. Mars’ın ilk manzarasını yakalayıp, Mars’ın fotoğrafını çekerek türünün ilk örneği olan uzay aracının, Mars’ın keşfine yönelik çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Şirketlerin yaptığı ilk araştırmalar da yalnızca 50 kg veya daha az ağırlıkta olan uzay aracının Mars’ın fotoğraflarını toplamak, Mars atmosferini analiz etmek, hatta yer altı su rezervlerini aramak gibi görevlerde kullanılabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında, Polonya’nın ilk ticari ve gözlemsel uydusu olan Swiatowid uzay aracını Dünya yörüngesine gönderen SatRevolution, temel alt sistemlerini sağlayan küçük uydunun tasarım ve imalatından sorumlu olacak.

SatRevolution gerçekleştirecekleri projenin, küçük uydular ve hafif uzay bilimleri araçları teknolojisinin gelişimini hızlandıracağına inanıyor.

Bu görev için uçuş, Virgin Orbit’in LauncherOne roketinde olacak. Aynı zamanda bu yılın sonunda beklenen bir test uçuşu için hazırlıklara başlayacak.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Virgin Orbit İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Stephen Eisele, “Virgin Orbit, bu konsorsiyuma katılmaktan büyük heyecan duyuyor; Dünya yörüngesinde küçük uyduların inanılmaz faydasını gördük ve derin uzama adanmış lansmanlar sunmaya başladığımız için çok heyecanlıyız” dedi.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement