Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Nasıl Yapılır?

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? VirtualBox, Oracle firmasının geliştirdiği bir sanallaştırma (Virtualization) uygulamasıdır. Sanallaştırma ise bilgisayarınız üzerinde kullandığınız işletim sistemini değiştirmeden, işletim sisteminiz üzerinde başka işletim sistemlerini kullanabilmeniz demektir. 

Bir örnekle açıklamak gerekirse; bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin Windows 10 olduğunu varsayalım. Ancak öte taraftan da Linux dağıtımlarını merak ediyor ve deneyimlemek istiyorsunuz. Bu durumda sisteminize format atmanıza gerek kalmadan Linux’u kurmanız ve deneyimleyebilmeniz için VirtaulBox gibi sanallaştırma programları imdadınıza yetişiyor. 

VirtualBox, deneyimlemek istediğiniz işletim sistemi için arka planda bir donanım bilgisi oluşturuyor ve sanki bir bilgisayarmış gibi sistemin çalışmasına imkan tanıyor. 

Donanım hızlandırma ve performans ayalarının nasıl yapıldığını bir Video ile anlatacağız.

Şimdi dilerseniz görseller ile kurulum talimatlarına geçelim.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

VirtualBox sitesine burayı tıklayarak erişebilirsiniz. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Ekranın sol tarafındaki Downloads bölümünden Windows hosts linkine tıklayalım. (Windows işletim sistemi kullandığınızı varsayıyoruz. Farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız diğer seçeneklerden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.)


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Dosya Boyutu 109 Mb. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirilen .exe dosyasını çalıştırabiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bazı sistemlerde yukarıdaki gibi bir güvenlik uyarısı gelebilir. Çalıştır butonuna tıklayıp kuruluma devam edebiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Biz testimizde Oracle VM VirtualBox 5.2.22 versiyonunu yani mevcut olan son versiyonu kuruyoruz. Next butonuna tıklayabiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bu ekranda kurulumun yapılacağı konum bilgisi ve kurulum bileşenleri seçenekleri geliyor karşımıza. Biz varsayılan olarak gelen Windows’umuzun yüklü olduğu C sürücüsüne kurulum gerçekleştiriyoruz. Siz dilerseniz başka bir konuma kurulum yapabilirsiniz. Ancak dikkat çekmek istediğimiz bir nokta da şu: Virtaulbox Application seçeneklerinden tümünün yükleneceğinden emin olun. Aksi halde programın bazı özelliklerini kullanamayabilirsiniz. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bu ekranda Windows Başlat Menüsüne, Masaüstümüze kısayol oluşturma seçeneklerimiz bulunuyor. Tüm kutucuklar varsayılan olarak işaretli ve bu şekilde kuruluma devam etmek için Next butonuna tıklıyoruz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Sanal makinada internet bağlantısı kullanabilmek için VirtualBox’un bir Ağ Sürücüsü yüklemesi gerekiyor. Bu da Windows’unuzda anlık bir internet kesintisine yol açabilir. Bu ekran bu bildirimin yapıldığı ekran. Web’de açık, kaydetmediğiniz bir projeniz varsa kaydedebilir ve Yes butonuna tıklayabilirsiniz. Merak etmeyin büyük olasılıkla bağlantınızın kesildiğini dahi hissetmeyeceksiniz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Install butonuna tıkladığınızda kurulum işlemi hızlıca gerçekleşecektir. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Kurulumu sonlandırmak için Finish butonuna tıklamamız yeterli. Üstteki programı çalıştırabileceğimiz kutucuk işaretli olabilir. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

VirtualBox başarıyla sistemimize yüklendi. Artık format atmadan merak ettiğimiz ve deneyimlemek istediğimiz işletim sistemi veryionlarını sorunsuzca kullanabileceğiz. 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement