Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Nasıl Yapılır?

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? (Resimli anlatım)

VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? VirtualBox, Oracle firmasının geliştirdiği bir sanallaştırma (Virtualization) uygulamasıdır. Sanallaştırma ise bilgisayarınız üzerinde kullandığınız işletim sistemini değiştirmeden, işletim sisteminiz üzerinde başka işletim sistemlerini kullanabilmeniz demektir. 

Bir örnekle açıklamak gerekirse; bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin Windows 10 olduğunu varsayalım. Ancak öte taraftan da Linux dağıtımlarını merak ediyor ve deneyimlemek istiyorsunuz. Bu durumda sisteminize format atmanıza gerek kalmadan Linux’u kurmanız ve deneyimleyebilmeniz için VirtaulBox gibi sanallaştırma programları imdadınıza yetişiyor. 

VirtualBox, deneyimlemek istediğiniz işletim sistemi için arka planda bir donanım bilgisi oluşturuyor ve sanki bir bilgisayarmış gibi sistemin çalışmasına imkan tanıyor. 

Donanım hızlandırma ve performans ayalarının nasıl yapıldığını bir Video ile anlatacağız.

Şimdi dilerseniz görseller ile kurulum talimatlarına geçelim.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

VirtualBox sitesine burayı tıklayarak erişebilirsiniz. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Ekranın sol tarafındaki Downloads bölümünden Windows hosts linkine tıklayalım. (Windows işletim sistemi kullandığınızı varsayıyoruz. Farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız diğer seçeneklerden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.)


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Dosya Boyutu 109 Mb. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirilen .exe dosyasını çalıştırabiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bazı sistemlerde yukarıdaki gibi bir güvenlik uyarısı gelebilir. Çalıştır butonuna tıklayıp kuruluma devam edebiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Biz testimizde Oracle VM VirtualBox 5.2.22 versiyonunu yani mevcut olan son versiyonu kuruyoruz. Next butonuna tıklayabiliriz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bu ekranda kurulumun yapılacağı konum bilgisi ve kurulum bileşenleri seçenekleri geliyor karşımıza. Biz varsayılan olarak gelen Windows’umuzun yüklü olduğu C sürücüsüne kurulum gerçekleştiriyoruz. Siz dilerseniz başka bir konuma kurulum yapabilirsiniz. Ancak dikkat çekmek istediğimiz bir nokta da şu: Virtaulbox Application seçeneklerinden tümünün yükleneceğinden emin olun. Aksi halde programın bazı özelliklerini kullanamayabilirsiniz. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Bu ekranda Windows Başlat Menüsüne, Masaüstümüze kısayol oluşturma seçeneklerimiz bulunuyor. Tüm kutucuklar varsayılan olarak işaretli ve bu şekilde kuruluma devam etmek için Next butonuna tıklıyoruz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Sanal makinada internet bağlantısı kullanabilmek için VirtualBox’un bir Ağ Sürücüsü yüklemesi gerekiyor. Bu da Windows’unuzda anlık bir internet kesintisine yol açabilir. Bu ekran bu bildirimin yapıldığı ekran. Web’de açık, kaydetmediğiniz bir projeniz varsa kaydedebilir ve Yes butonuna tıklayabilirsiniz. Merak etmeyin büyük olasılıkla bağlantınızın kesildiğini dahi hissetmeyeceksiniz.


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Install butonuna tıkladığınızda kurulum işlemi hızlıca gerçekleşecektir. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

Kurulumu sonlandırmak için Finish butonuna tıklamamız yeterli. Üstteki programı çalıştırabileceğimiz kutucuk işaretli olabilir. 


Oracle VM VirtualBox 5.2.22

VirtualBox başarıyla sistemimize yüklendi. Artık format atmadan merak ettiğimiz ve deneyimlemek istediğimiz işletim sistemi veryionlarını sorunsuzca kullanabileceğiz. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement