Yavaşça okşamak, ağrı kesici işlevi görüyor


Bir bebeği yavaşça okşayarak, beynindeki ağrılı deneyimlerle ilişkili aktiviteyi azalttığına dair bir çalışma bulundu.

Oxford Üniversitesi ve Liverpool John Moores Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 32 bebeğin beyin aktivitesi izlendi. Bu bebeklerin yarısı daha önce yumuşak bir fırça ile okşandı ve bu şekilde okşanan bebeklerin beyinlerinde %40 daha az ağrı aktivitesi görüldü.

Ayrıca çalışma, en uygun olan ağrı azaltıcı dokunuşun saniyede yaklaşık 3cm (1 inç) olduğunu buldu. Prof. Slater, bu konuda “Ebeveynler bebeklerine, bu en uygun hızda sezgisel olarak dokunabiliyorlar” dedi ve “Bebek masajı gibi tekniklerin nörobiyolojik temellerini daha iyi anlayabilirsek, ebeveynlere bebeklerini nasıl rahatlatacakları konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz” diyerek ekledi.

Ortaya çıkan bu okşama hızı, daha önce yetişkinlerde ağrıyı azalttığı ortaya çıkarılan, C-dokunsal afferentler denilen ciltte duyusal bir nöron sınıfını harekete geçirir. Ancak, bebeklerde de aynı durumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizdi. Prof. Slater ’in ifade ettiğine göre, C-dokunsal afferentlerin bebeklerde de aktifleşebileceğini ve yavaş, yumuşak dokunuşların bebeklerde beyin aktivitesinde değişikliklere yol açabileceğini gösteren kanıtlar vardı. Profesör, Current Biology’de yayınlanan araştırmanın, ağrıyı azaltmak için bebek masajı gibi dokunmaya dayalı uygulamaların yatıştırıcı gücünün anekdot kanıtlarını açıklayabildiğini belirtti.

Prof. Slater, “Önceki çalışma, dokunuşun ebeveyn, bebek arasındaki bağı artırabileceğini, hem ebeveynler hem de bebek için stresi azalttığını ve hastanede kalış süresini azaltabileceğini göstermiştir” dedi.

Çalışma yazarları şimdi ise, duyu yolları hala gelişmekte olan prematüre bebeklerde deneylerini tekrarlamayı planlıyor.

Fark yaratıyor…

Erken ve hasta bebek yardımcısı Bliss’in baş yöneticisi Caroline Lee-Davey araştırmayı memnuniyetle karşılayarak şunları söyledi: “Cilt bakımı gibi pozitif dokunuşun yeni doğan bakımında bebekler için doğrudan gerçek bir fark yarattığını ve ayrıca ebeveynlerin bebekleriyle bağlanmalarına yardımcı olduğunu zaten biliyoruz. Bu yeni araştırma, ebeveynlerin dokunuşunun bebeklerde ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor.” Ayrıca, yeni doğan bakımında bebeğin hastanede kaldığı süre içinde birçok tıbbi işlem geçirebildiğini ve bebeğin rahatsızlığını azaltabilecek herhangi bir şeyin ileriye doğru büyük bir adım olduğunu da belirterek memnuniyetini tekrarladı.

Son olarak, konu hakkında, yazar Rebeccah Slater: “Dokunmanın, yan etki riski olmadan ağrı kesici potansiyeli var gibi görünüyor” dedi.

2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın