Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Yeni uzay giysileri çok hareketli

“NASA’nın yeni Ay görevlerinde kullanacağı yeni giysi sayesinde, astronotlar, Ay’da daha rahat hareket edebilecek”

İnsanoğlunun Ay’a inişinin üzerinden yarım asır geçti. NASA’nın hedeflerinden biri Ay’a bir kez daha astronot göndermek. Artemis olarak adlandırılan bu görevde, astronotların giydiği giysi öncekinden daha farklı olabilir.

Ay’a astronot gönderme projesi olan Apollo görevinde, astronotların giydiği kıyafet, astronotlar hareket ederken, onlara hacimli ve hantal bir görünüm veriyordu.

Uzay giysisi teknolojisinde yaşanan önemli gelişmeler sayesinde, NASA’nın Ay görevlerinde yer alacak yeni nesil astronotlar, düşük yer çekimi ortamında daha sorunsuz hareket edebilir.

İlk olarak, NASA’nın Artemis görevinde kullanılacak uzay giysisi, astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu dışında yaptıkları yürüyüşlerde kullandıkları kıyafetler gibi görünebilir. Ancak teknolojik ilerlemeler ve atılan adımlar sayesinde, yeni giysi öncekilerden çok daha karmaşık olan görevleri yerine getirirken oldukça önemli bir rol üstlenecek.

Artemis görevinde giyilecek yeni elbiseye Exploration Extravehicular Mobility Unit veya kısaca xEMU deniyor.

Yeni giysi nasıl?

Giysi, elbisenin yaşam destek sisteminin veya diğer uzay aracının solunmasını veya kirlenmesini önlemek için toza dayanıklı özelliklere sahip. Aynı zamanda kıyafet, aşırı sıcaklıklara dayanacak şekilde üretildi.

Öncelikle güvenlik baz alınarak hazırlanan giysi ayrıca, gelişmiş mobilite ve iletişim özelliklerine sahip. Yeni giysi, kalça ve dizlerde daha fazla eklem rotasyonu ve esneklik sağlayacaktır. Yürüyüşü ilham alan botların da esnek tabanları olacak. Yeniden tasarlanan omuzlar da astronotların başlarının üzerindeki nesneleri kaldırmasına ve kollarını tamamen bileğe kadar döndürmelerine izin verecek.

Ayrıca NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Antropometri ve Biyomekanik Tesisi’nde astronotlar, uzay yürüyüşleri sırasında beklenen temel hareketleri ve duruşları gerçekleştirirken tam vücut, 3D taramalara maruz kalıyor. Bunun amacı, giysi ile astronotun uyum kontrollerinin dijital olarak yapılması.

Artemis göreviyle beraber, ilk kadın ve bir sonraki adam Ay’a ayak basmadan önce NASA, giysinin genel performansını doğrulamak üzere yeni giysileri ve Uluslararası Uzay İstasyonundaki bileşenlerini bir uzay uçuşu ortamında test edecektir.

Yapılan ve yapılacak olan tüm analiz ve araştırmalarla, giysilerin astronotlara ayda çok daha fazla konfor ve hareketlilik sağlaması amaçlanıyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement