Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Oumuamua, Yıldızlararası başka bir ziyaretçi mi?

“Güneş sisteminin ötesinden geldiği tespit edilen ilk bilinen nesne olan Oumuamua’yı çok andıran başka bir nesne daha keşfedildi. Üstelik bu defa vaktinden önce”

Ukraynalı amatör bir astronomun keşfettiği kuyruklu yıldız, Güneş sisteminin dışından gelebilecek olan ikinci yıldızlararası nesne olabilir. Oumuamua olarak bilinen ilk nesne 2017 yılında keşfedilmişti.

Oumuamua, yeni keşif nedeni?..

19 Ekim 2017 tarihinde keşfedilen Oumuamua, başlangıçta hiperbolik yörüngesine dayanan bir kuyruklu yıldız olarak sınıflandırıldı. Ancak daha sonraki başka gözlemlerde, bunu doğrulayacak bulgular bulunmadı. Yeni keşfedilen nesnede ise, onun aktif bir kuyruklu yıldız olabileceğine dair bulgular açıkça görüldü.

Nesne, Gennady Borisov tarafından 30 Ağustos’ta Kırım Astrofizik Gözlemevi’nde fark edildi. Nesne başlangıçta “gb00234” olarak tanımlanırken şimdi, “Comet C / 2019 Q4 (Borisov)” olarak isimlendirildi.   

Yeni keşfedilen bu nesnenin de hiperbolik bir yörüngeye sahip olduğu ifade ediliyor. Bu hiperbolik yörünge, şeklin mükemmel bir daireninkinden büyük ölçüde sapma yaptığı eksantrik bir yörüngedir. Bir daire 0 eksantrikliğe sahipken, birçok gezegen, asteroid veya kuyruklu yıldızların eliptik yörüngeleri, 0 ile 1 arasında eksantrikliğe sahiptir. Yeni keşfedilen nesnenin ise 3.2 eksantrikliğe sahip olduğu mevcut gözlemlerle ifade ediliyor.

Ayrıca, nesnenin, daha önce keşfedilen, küçük ve soluk olan Oumuamua’nın aksine çok geniş ve oldukça parlak olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda, Oumuamua Güneş’e en yakın olan yaklaşımından sonra tespit edilmişti. Bu yüzden gökbilimcilerin akıllarındaki birçok soruya cevap bulmaları için yeterli süre elde edilemedi. Comet C / 2019 Q4 (Borisov) ise Güneş sistemine yaklaşmaya devam ediyor ve bunun 10 Aralık’a kadar süreceği tahmin ediliyor.

Harvard Üniversitesi’ndeki Minor Planet Center (MPC), keşif için resmi bir duyuru yaptı. Bu duyurusunda ayrıca, astronomları takip gözlemleri yapmaya çağırdı. MPC’ye göre, “beklenmeyen bir solma veya parçalanma olmadığında, [C / 2019 Q4] en az bir yıl boyunca gözlemlenebilir olmalıdır”. Bu, gözlemciler için, nesnenin özelliklerini karakterize etmelerinde heyecan verici bir fırsat olacaktır.

Washington DC Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan astrofizikçi Karl Battams, Twitter’da “Asteroid veya kuyruklu yıldız doğası hala tartışılan Oumuamua’nın aksine, bu kesinlikle bir kuyruklu yıldız” paylaşımını yaptı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement